EĞİTİM GÜNDEM

Antalya’da öğretmenler onuru, çocukların geleceği için iş bıraktı

Antalya’da iş bırakma kararı alan 13 sendika, eylemde de birleşebildi. “Mesleğimizin onuru, çocuklarımızın geleceği için iş bırakıyoruz” diyen öğretmenlerin yürüyüşü Aydın Kanza Parkından başladı.  Öğretmenler sloganlarla açıklamanın yapıldığı Cumhuriyet Meydanına..

Antalya’da öğretmenler onuru, çocukların geleceği için iş bıraktı

Antalya’da iş bırakma kararı alan 13 sendika, eylemde de birleşebildi.

“Mesleğimizin onuru, çocuklarımızın geleceği için iş bırakıyoruz” diyen öğretmenlerin yürüyüşü Aydın Kanza Parkından başladı.  Öğretmenler sloganlarla açıklamanın yapıldığı Cumhuriyet Meydanına yürüdü.

13 eğitim sendikasının çağrısı üzerine öğretmenler  Antalya genelinde iş bıraktı. Yıllar sonra bu çapta gerçekleştirilen iş bırakma eyleminin yarattığı heyecan ve coşku eylem alanlarına yansıdı.

Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) başta olmak üzere; ekonomik talepler ile öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılmasına karşı bir araya gelen öğretmenler ülke çapında iş bıraktı. Uzun yıllar sonra iş kolunda örgütlü sendikaların ortaklaşarak aldığı iş bırakma kararının yarattığı heyecan ve coşku eylem alanlarına yansıdı.

Öğretmenler gerçekleştirdikleri basın açıklamalarında, mesleği itbarsızlaştıran, eşit işe eşit ücret ilkesini ortadan kaldıran, öğretmenler arasındaki ayrımcılığı derinleştiren Öğretmenlik Meslek Kanunu düzenlemesine tepki gösterdi, 19 Kasım’da gerçekleştirilecek kariyer basamakları sınavının iptalini istedi.

Öğretmenler arasındaki aday, sözleşmeli, kadrolu, ücretli ayrımının ortadan kaldırılması taleplerinin yıllardır bakanlık tarafından dikkate alınmadığını ifade eden öğretmenler, “Yıllardır ekonomik, sosyal ve özlük haklarımıza ve geleceğimize yönelik taleplerimiz görmezden gelinmekte, insanca yaşam ve insan onuruna yakışır ücret taleplerimiz yok sayılmaktadır” dedi.

Eylemlerde madde madde taleplerini sıralayan öğretmenler bu taleplerin sadece ortak metne imza atan eğitim sendikalarının değil, tüm eğitim emekçilerinin talepleri olduğunu vurgulayarak ortak mücadelenin sürdürülmesi çağrılarında bulundu.

Eğitim sendikalarından temsilcilerin, alanda uzman eğitimcilerin de katılımıyla öğretmenlerin temel haklarını, ekonomik taleplerini ve iş güvencesi başta olmak üzere sosyal, demokratik ve özlük haklarını güvenceye alan yeni bir meslek kanunu hazırlanması çağrısında bulunan öğretmenler, bakanlığa “Eğitim sendikalarının ortak sesi duyulmalı, yapılan yanlıştan çok geç olmadan geri dönülmelidir” çağrısında bulundu. .

Gerçekleştirilen eylemler ve basın açıklamalarında şu talepleri dile getirildi:

  • 19 Kasım tarihinde gerçekleşecek kariyer sınavı iptal edilsin
  • Eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneği ayrım gözetmeksizin tüm eğitim çalışanlarına bir maaş tutarında ödensin
  • Tüm eğitim çalışanlarına yoksulluk sınırının üzerinde bir ücret artışı sağlansın
  • Kamuda mülakat uygulaması son bulsun
  • Tüm eğitim çalışanlarına giyim, ulaşım, barınma, beslenme, yakıt, kira yardımı yapılsın, aile çocuk yardımı tutarları artırılsın
  • Vergi dilimi adaletsizliğine son verilsin
  • Öğrencilerin eğitim, barınma ve beslenme hakları devlet güvencesine alınsın ve kamusal eğitim sağlansın

 

Mahmut Kayacan

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL