KÜLTÜR SANAT

Çözüm odaklı bilimsel projeler üretilecek

Yerel, bölgesel ve ulusal kalkınmaya destek vererek toplumsal fayda sağlaması beklenen Batman Stratejik Araştırma Merkezi, Başkan ve Uluslararası Hukuk Direktörü Dr. Sadullah Özel, Ekonomi Politikalar Direktörü Doç. Dr. Halil İbrahim..

Çözüm odaklı bilimsel projeler üretilecek

Yerel, bölgesel ve ulusal kalkınmaya destek vererek toplumsal fayda sağlaması beklenen Batman Stratejik Araştırma Merkezi, Başkan ve Uluslararası Hukuk Direktörü Dr. Sadullah Özel, Ekonomi Politikalar Direktörü Doç. Dr. Halil İbrahim Aydın, Bölgesel Kalkınma Direktörü Dr. Mücahit Çayın ve Uluslararası Güvenlik Direktörü Dr. Murat Cihangir öncülüğünde kuruldu.
Bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde ortaya çıkan sorunları bilimsel bakış açısıyla değerlendirerek çözümüne katkı sunacak yerel araştırmaların gerekliliğine vurgu yapan Batman Stratejik Araştırma Merkezi Başkan ve Uluslararası Hukuk Direktörü Dr. Sadullah Özel “Sürdürülebilir kalkınma idealinin, ekonomik krizler, savaşlar, çevre sorunları, pandemi ve göç dalgaları gibi küresel engellerle karşılaşması doğrudan yerel etkiler ve sonuçlar göstermektedir. Batman ili de bu etkileşim ağının içerisinde yer almaktadır. Söz konusu sorunların bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde çözümüne katkı sunacak yerel araştırmaların gerekliliği büyük önem ihtiva etmektedir. Batman ilindeki ekonomik, sosyal, kültürel, fiziksel altyapı ile güvenlik sorunlarının tespitine ve çözümüne ilişkin bilimsel araştırma ve projelerin hazırlanması, fizibilite raporlarının oluşturulması, kalkınma projeksiyonların çizilmesi öncelikli amaç olarak belirlenmiş bulunmaktadır. Batman Sam, şehrin sosyal, ekonomik ve kültürel dokusuna uyumlu bir gelişme sürecine girmesi için kamusal ve özel kurumlara gerekli bilimsel ve teknik verilerin hazırlanması için gerekli altyapısını hazırlamış durumdadır.” dedi.

“Ulusal ve uluslararası akademisyen ve uzmanların buluşma noktası olması sağlanacak”
Batman ilinin tanınırlığını da sağlanacağı araştırma merkezi ulusal ve uluslararası çalışmalara ev sahipliği yapacak. Başkan Özel, “Batman’ın özellikle sosyal bilimler alanında önceden belirlenecek güncel temalara hakim ulusal ve uluslararası akademisyen ve uzmanların buluşma noktası olması sağlanacaktır. Batman ilinin özellikle sınır ülkelere yakınlığıyla iktisadi, sağlık ve turistik seyahat amaçlarıyla gelen çok sayıda ziyaretçinin dolaşımda olduğu bir merkez olmasının uluslararası ilişkilere katkısı ve bu dolaşımı güvenli şekilde arttıracak hukuksal altyapı konusunda çalışmalar yapılacaktır. Ortadoğu’da sınır ülkeleri arasındaki akrabalık ve komşuluk bağlarının oluşturduğu ilişkilerin güvenliği ve refahı sağlayacak şekilde ilerlemesini sağlayacak çalışmaları yapmayı hedefliyoruz” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL