EKONOMİ

Tire’de Zeytin Sineğine Karşı Toplu Mücadele Protokolü imzalandı

Tire’de Zeytin Sineği Zararlısına karşı Olipe (plastik şişe ile yapılmış) Tuzaklarla Toplu ve Eş Zamanlı Mücadele Uygulaması, Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesinde, Tire Ziraat..

Tire’de Zeytin Sineğine Karşı Toplu Mücadele Protokolü imzalandı

Tire’de Zeytin Sineği Zararlısına karşı Olipe (plastik şişe ile yapılmış) Tuzaklarla Toplu ve Eş Zamanlı Mücadele Uygulaması, Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesinde, Tire Ziraat Odası ve Tire Ticaret Odası ile bir protokol imzalandı.

Tire İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mutlu Tıraş “İlçemizin en önemli gelir kaynaklarından sofralık zeytin ve zeytinyağı üretiminde, iklim koşulları ve zeytin sineğinin verdiği zarar nedeniyle zeytinyağı verimi düşmüş ve asit oranı yükselmiştir. İlçemizde zeytin sineğinin yarattığı bu zararların en aza indirilebilmesi için pilot bölge olarak Peşrefli Mahallesi seçildi. 14 üreticimiz ve 5000 adet zeytin ağacı belirlendi. Zeytin sineği ile mücadele İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesinde eş zamanlı olarak, zamanında ve doğru biyoteknik mücadele şeklinde yapılacaktır” dedi.

Tuzakların maliyet yönüyle daha ekonomik olan ve İspanya gibi zeytincilikte ileri ülkelerde de kullanılan ve hazırlanması son derece kolay olan “OLİPE” adı verilen tuzaklar olduğunu belirten Tıraş “plastik şişelerle yapılan içerisi DAP gübresi eriyiği ile doldurularak hazırlanan bu tuzaklar her ağaca asılacak. Bu kapsamda gerekli faaliyetler ve çiftçilerle eğitim çalışmaları yapılacak ve asılan tuzaklar düzenli olarak takip ve kontrol edilecek” dedi.

Proje ile Biyoteknik Mücadele yöntemi yaygınlaştırılması, doğal dengenin korunması, üreticilerin mücadele masraflarının azaltılması ve ekonomik tasarruf sağlanması amaçlanmaktadır. Ayrıca proje sonunda, tüketiciler ilaç kalıntısı olmayan ürün elde etmiş olacaklar.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL