DÜNYA SAĞLIK

Somali’ye yardım malzemeleri ve yerli solunum cihazı gönderildi

Savunma Bakanlığı sosyal medya hesabından yapılan açıklamada Mogadişu’ya tıbbi yardım malzemeleri ulaşabilir TSK’ya ait uçağımızı, Somali Dışişleri Devlet Bakanı Abdülkadir Ahmed Khair ve Somali Sağlık Bakanı Fowziya Abikar karşıladığı belirtildi…

Somali’ye yardım malzemeleri ve yerli solunum cihazı gönderildi

görüntü

Savunma Bakanlığı sosyal medya hesabından yapılan açıklamada Mogadişu’ya tıbbi yardım malzemeleri ulaşabilir TSK’ya ait uçağımızı, Somali Dışişleri Devlet Bakanı Abdülkadir Ahmed Khair ve Somali Sağlık Bakanı Fowziya Abikar karşıladığı belirtildi.

görüntü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan normalleşme süreciyle ilgili yaptığı açıklamada 57 ülkeye yardım yapıldığını, Somali’ye de tıbbi malzemelerin yanı sıra kendi üretimimiz olan solunum cihazlarından hibe ettiklerini hatırlatarak  şöyle dedi:

“Kurduğumuz havayolu köprüleriyle 65 bine yakın vatandaşımızı ülkemize getirdik. Sadece 16 Nisan’dan beri vatanlarına kavuşturduğumuz kişi sayısı 29 bini buldu. Bu vatandaşlarımızı, yurtlarda 14 gün karantinada tuttuktan sonra evlerine göndermek suretiyle, sınırlarımız ötesinden hastalık taşınması riskinin de önüne geçtik. Maskeden tuluma, tanı kitinden solunum cihazına kadar her konuda sadece kendi kendimize yetmekle kalmadık, 57 ayrı ülkeye yardım yaptık, destek verdik. Son olarak Somali’ye, diğer tıbbi malzemelerin yanı sıra kendi üretimimiz olan solunum cihazlarından da hibe ettik. Bu cihazlar, Somali’nin ilk solunum cihazları olarak hizmete girdi. Aynı şekilde Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere pek çok ülkeye, talep ettikleri tıbbi malzemeleri, ihtiyaç planlamamız çerçevesinde gönderdik, gönderiyoruz. İlaç ve aşı geliştirme çalışmalarını, uluslararası toplumla iş birliği halinde sürdürüyoruz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL