EKONOMİ SAĞLIK

Hamamcılardan Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı’na çağrı…

Hamamcılardan Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı’na çağrı… ‘Corona’nın düşmanı Hamamlar açılsın…’ Bilim kurulu ve Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulunan İzmir Hamamcılar ve Banyocular Odası Başkanı Nafi Karaca, normalleşme adımlarının atıldığı bir..

Hamamcılardan Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı’na çağrı…

Hamamcılardan Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı’na çağrı…
‘Corona’nın düşmanı Hamamlar açılsın…’

Bilim kurulu ve Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulunan İzmir Hamamcılar ve Banyocular Odası Başkanı Nafi Karaca, normalleşme adımlarının atıldığı bir dönemde hamamların ve banyoların da çalışmasına izin verilmesi gerektiğini söyledi. Karaca; ‘Temizlik yuvası işyerlerimizde Corona virüsü barınamaz. Tam aksine, virüsle hamama gelen temizlenir, coronayı atar gider’ dedi.
Sabun virüs düşmanı
Hamamların ve banyoların temizlik ve hijyen merkezleri olduğuna dikkat çeken Nafi Karaca, ‘Uzmanlar insanların sık sık ellerini sabunla yıkamalarını öneriyor. Çünkü ele bulaşan Corona virüsü 20 saniye sabunla yıkandığında ölüyor, kayboluyor. Bunu dünyada ve ülkemizde tüm bilim adamları defalarca vurguladı ve halen de öneriliyor. Öte yandan uzmanlar 30 derece sıcaklıkta virüsün bulaşı gücünü yitirdiğini de dile getiriyor.
Dolayısıyla sabunun, sıcağın, temizliğin kaynağı olan hamam ve banyolarımızın çalışmamasının hiçbir nedeni bulunmamaktadır. Tam aksine, hamam ve banyolarımız, halkın temizliğine, virüsle yapılan mücadeleye önemli katkı koyacak niteliktedirler. Çünkü sabun ve sıcak virüsün düşmanı.’ dedi.
AVM’den önce hamamlar
AVM’lerin çalışmaya başladığını da hatırlatan Başkan Karaca, ‘AVM’lerden önce hamamlarımız, banyolarımız açılmalıdır. AVM bir süre daha çalışmasa da olur, esnaf sanatkarlar onların verdiği hizmeti zaten veriyor. Ama temizlik temel bir ihtiyaçtır, sağlık için vazgeçilmezdir. Hamamlarda insanlar zaten 2 metre arayla yıkanır, ayrı odalarda kurulanır. Sosyal mesafe kuralı doğal olarak işler. Hamamlarımızda banyolarımızda virüs yaşayamaz. O nedenle hamam ve banyo işletmecilerini ve çalışanlarının mağduriyetine son verin. Bu talebimizi başta Cumhurbaşkanımız Erdoğan olmak üzere ilgili mercilere yazdık. Hamam ve banyolar bir an önce açılmalı’ diye konuştu.
Turizm değeri
Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’a iletmek üzere bir rapor hazırladıklarını da sözlerine ekleyen Başkan Nafi Karaca sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Türk hamamının turizm değeri de bulunmaktadır. Gerek İzmir’de gerekse diğer turistlik bölgelerde pek çok 5 yıldızlı lüks oteller müşterilerini randevu ile tarihi kimliğe sahip hamamlarımıza göndermektedirler.
Yakın zamanda otellerin de açılması gündemde. Bu otelleri açarken sektöre destek hizmeti veren hamamlarımız da gözden kaçırılmamalı.’

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL