BELEDİYE HABERLERİ

Antalya’da sosyal mesafe bankları

Antalya’da, Muratpaşa Belediyesi, uzun bir aranın ardından pazar günü sokağa çıkacak 65 yaş ve üzeri kıdemli kent sakinleri de düşünerek, parklarda birçok kişinin yan yana oturduğu bankları sosyal mesafe kuralına..

Antalya’da sosyal mesafe bankları
Antalya’da, Muratpaşa Belediyesi, uzun bir aranın ardından pazar günü sokağa çıkacak 65 yaş ve üzeri kıdemli kent sakinleri de düşünerek, parklarda birçok kişinin yan yana oturduğu bankları sosyal mesafe kuralına uygun olarak yapılan yenileriyle değiştirmeye başladı. Sosyal mesafeli banklara en fazla iki kişi oturabilirken, oturma grupları yerine de sandalye banklar geldi.
Gündelik alışkınlardan yaşam tarzlarına hayatı değiştiren korona virüs salgını şehirleri de dönüştürüyor. Antalya’da Muratpaşa Belediyesi, parklarda birçok kişinin yan yana oturup sohbet ettiği bank ve oturma guruplarını ‘sosyal mesafe’ kuralına uygun olarak yapılan yenileriyle değiştirmeye başladı. Yeni tip banklara en fazla iki kişi oturabilirken kişiler arasında da birer metre mesafe bırakıldı. Çoklu oturma grupları yerine de sandalye ve tabure tipi sadece bir kişinin oturabileceği banklar tercih edildi.

Muratpaşa Belediyesi, ilk çalışmayı Antalya’nın tarihi kent merkezi Kaleiçi’ne açılanan Üçkapılar’ın yanı başındaki parkta gerçekleştirdi. Belediyenin Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, parktaki 30 eski tip bankı söktü ve yenilerinin montajını yaptı.

Çalışmaları takip eden Belediye Başkanı Ümit Uysal, salgın önlemleri kapasında Muratpaşa’da ihtiyaçları gözeterek bir çalışma içinde olduklarını söyledi. Bu kapsamda 510 bin nüfuslu ilçede, kapı kapı maske dağıtımı yaptıklarını, salgının yaratacağı olası gıda sıkıntısına karşı 70 dönüm alanda mısır ekimi gerçekleştirdiklerini anlatan Başkan Uysal, dezenfekte çalışmalarını da aralıksız devam ettiğini belirtti.  Başkan Uysal, şöyle konuştu:


“Sokağa çıkma yasağına yönelik kısıtlamaların azalmasıyla yaşlılar ve gençlerimize yönelik çalışma başlattık. Bu kapsamda özellikle yaşlı insanlar oturma ihtiyacı duyacağı için banklarımızı düzenledik. Sosyal mesafeye uygun bank üretimini atölyelerimizde yaptık. Haftaya yaşlılar ve çocuklar belirli zamanlarda sokağa çıkabileceği için bazı alanlara 1 metre yaklaşma mesafesine uygun bankları yerleştirdik. Yaşlılarımız çocuklarımızın maske kullanarak bankalara oturmasını öneriyoruz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL