Muratpaşa olası gıda sıkıntısına karşı mısır ekiyor

Boş araziler tarlaya çevrildi: Antalya’nın kalbinde mısır ekimi başladı   Dünyayı etkileyen korona virüs salgının yaratabileceği olası bir gıda sıkıntısına dikkat çeken Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, ilçede 35..

Muratpaşa olası gıda sıkıntısına karşı mısır ekiyor

Boş araziler tarlaya çevrildi: Antalya’nın kalbinde mısır ekimi başladı

 

Dünyayı etkileyen korona virüs salgının yaratabileceği olası bir gıda sıkıntısına dikkat çeken Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, ilçede 35 bin metrekarelik 7 ayrı alanında mısır ekimine başladı. Tarlaya çevrilen Güzeloba Mahallesi’ndeki boş olanda ilk tohumları Başkan Uysal, sivil toplum örgütleriyle birlikte attı.
Antalya’da Muratpaşa Belediyesi, pandemi haline gelen korona virüs salgının yaratabileceği olası gıda sıkıntısına karşı, belediyeye ait 7 farklı alanda toplam 35 bin metrekare arazide mısır üretimine başladı.

Belediye Başkanı Uysal, aralarında Antalya Ziraat Mühendisleri Odası, Antalya Ticaret Borsası, Antalya Ziraatçiler Deneği ve Antalya Ziraat Odası’nın da bulunduğu sivil toplum örgütleriyle bir süredir süreci değerlendirdiklerini söyledi. Bu değerlendirmelerin sonucunda mısır ekimi yapmaya karar verdiklerini aktaran Başkan Uysal, ilk ekimi de Güzeloba Mahallesi’nde tarla olarak düzenlenen boş bir arazide gerçekleştirdi.

‘GECİKME SIKINTI YARATIR’

Başkan Uysal, burada yaptığı açıklamada, olası bir gıda sıkıntısına karşı boş arazileri değerlendirme çağrısı yaptı. Antalya’nın tarımla ilgili bütün sivil toplum örgütleri ve kuruluşlarının katılımıyla bu süreci organize ettiklerinin altını çizen Başkan Uysal, “Bu ortak aklın ürünüdür” dedi. Türkiye’ye şu anda hububat satışı yapan ülkelerini ihracatı durdurduğunu belirten Başkan Uysal, şunları söyledi:

“Bizim ihracatımız devam ediyor. Bir tehlike ortaya çıkma durumu var. Zaten bu felaket zamanlarında kimse gıda satmak istemez. Stoklar artar. Bizim de buna karşı, Türkiye imkanları geniş bir ülke, arazilerimiz çok. Bu arazilerimizin tamamını, doldurmamız lazım. Gecikme, tereddüt bizi sıkıntıya sokar.”

35 DÖNÜMDE EKİM BAŞLADI

Mevsim itibariyle şu an için mısıra yöneldiklerini belirten Başkan Uysal, “35 dönüme ekim yapacağız. Muratpaşa nüfus olarak ülkemizin 160’ta biridir. Kalan 159 parçamıza, bütün Türkiye’ye ekim çağrısı yapıyoruz. Bu alandaki gecikme, ülkemize zarar verir” dedi. Genel kamu yönetiminin tarım desteklerinin belli bir garantiye dönüşmesinin de süreç için çok önemli olduğunu dile getirerek açıklamalarını sürdüren Başkan Uysal, “Bütün potansiyelimizi kullanalım aksi halde salgının sağlık boyutundan çok gıda ve sosyo-ekonomik durumu daha üzücü hale gelebilir” diye konuştu.

TÜRKİYE’YE YAYILSIN

Antalya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Vural Şahin de şehir içerisindeki boş alanlarda üretim yapılmasının çok önemli olduğunu belirtti. Şahin, “Korona virüs insanı öldürür, kıtlık insanlığı. Tarımın devamlılığı şart olduğunu biliyoruz. Muratpaşa’dan başlayan hareketin Türkiye genelinde yapılmasını istiyoruz” dedi. Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp ise bu süreçte 1 metrekare yerin boş kalmaması gerektiğini dile getirdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL