DÜNYA SAĞLIK

Global Online Startup Weekend: Covid-19’a karşı güçlerimizi birleştiriyoruz!

Ülkesindeki Covid-19 savaşına katkıda bulunmak isteyen herkes, ilk kez düzenlenecek Online Startup Weekend’e dünyanın her yerinden bilim insanları, geliştiriciler, inovasyon öncüleri ve mucitlerle biraraya gelerek katılmaya davetli! Techstars Global Online..

Global Online Startup Weekend:   Covid-19’a karşı güçlerimizi birleştiriyoruz!

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar, ağaç ve açık hava

Ülkesindeki Covid-19 savaşına katkıda bulunmak isteyen herkes, ilk kez düzenlenecek Online Startup Weekend’e dünyanın her yerinden bilim insanları, geliştiriciler, inovasyon öncüleri ve mucitlerle biraraya gelerek katılmaya davetli!

Techstars Global Online Startup Weekend, Nisan ayı boyunca her haftasonu onlarca farklı ülkede düzenleniyor. Türkiye bacağı ise 24-26 Nisan haftasonunda Stage-Co organizasyonu ve Uni4Society işbirliği ile gerçekleştiriliyor.

Teknogirişimler (Startuplar) için 3 günlük, yoğun bir girişimcilik kampı ve yarışması olan Startup Weekend, bu defa bütün dünyanın ortak sorunu olan Covid-19 Pandemisini masaya yatırıyor. Covid-19’a karşı yerel ve global çözümler üretmeyi hedefleyen bu etkinlikte, sınırlar ortadan kalkıyor ve dünyanın her yerinden binlerce girişimci ve girişimci adayının katılması bekleniyor.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

Stage-Co Kurucu Ortağı Neşen Yücel, “Zamanın koşullarına uygun olarak, tamamen çevrimiçi kanallarda gerçekleşecek etkinlikte, hep birlikte online olarak ekip kurma, iş fikri üzerinde çalışma, mentörlerle görüşme ve online olarak jüri karşısına çıkmayı da deneyimleyeceğiz” diyor. Yücel, gençleri Covid 19 konusunda üzerinde çalışılacak yeni fikirler üretmeye davet ediyor: “Örneğin, yardımlaşma ve paylaşım konularında, sağlık odağında, önleyici/hijyen sağlamaya, alışkanlık geliştirmeye dönük çözümler, sahada görev yapan sağlık personelini destekleyici, tarama, takip, bulaş önleyici stratejiler, teşhis ve tedaviye dönük yenilikler, eğitim odağında, öğrenciler, öğretmenler ve eğitim kurumları için alternatif eğitim araçları geliştirme gibi fikirler bekliyoruz.”

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gözlük ve yakın çekim

Stage-Co Kurucu Ortağı, Girişimci Mentörü Patrick Bosteels de tüm startuplar için bu etkinliğin önemli bir fırsat olduğunu vurguluyor ve şunları anlatıyor: “Farklı ülkelerden ekiplerin bir arada yaşayacağı bu heyecanlı yarışmada dereceye giren ilk 20 ekip, Techstars Innovation Bootcampe katılmaya hak kazanacak. Bu özel programa katılan ekipler, iş fikirlerini geliştirip gerçekleştirebilmeleri için gerekli eğitimlere katılıp, mentörlük alabilecek, geliştirdikleri çözümün üzerinde yoğunlaşarak çalışabilecekler.”

Pek çok start-up’ın tohumu atılıyor

Maraton 54 saat sürecek!

Girişimciliğe ilk adım için tüm dünyada takip edilen ve pek çok startup’ın tohumlarının atıldığı Girişimcilik Yarışması Startup Weekend bu kez farklı ülkelerin bir arada yarıştığı ve tamamen online platformlarda gerçekleşen bir etkinlik olacak. Katılacak girişimlerin iş fikri ve çözüm önerisinin tamamen Covid-19 ile ilgili olarak yerelde (kendi ülkesinde) veya dünya genelinde yaşanan bir sorunu çözmeye odaklı olması bekleniyor. Her zamanki gibi 54 saat sürecek bu maratonda, ekiplerin bu salgın için ürettikleri çözüme ait bir prototip de geliştirmeleri bekleniyor. 

Şu anda 60’dan fazla ülkenin katılmak için başvuruda bulunduğu etkinliğin resmi websitesi: https://covid.startupweekend.org/

Görüntünün olası içeriği: yazı

Katılım koşulları

Dileyen tüm girişimciler, teker teker ya da ekip olarak başvuruda bulunabilirler. Ekibi eksik olan projeler için kullanılacak özel bir platform üzerinden ekip arkadaşı bulmak da mümkün olacaktır.

Katılım ücretli mi? Etkinliğe katılmak tamamen ücretsizdir. Dileyen katılımcılar bağışta bulunabilirler. Toplanan bağışlar, Techstars tarafından Covid-19 ile savaşan bir hayır kurumuna bağışlanacaktır. 

Türkiye’den katılmak için tıklayın

Etkinlik dili: İngilizce. Ekip arkadaşlarınız ile istediğiniz dilde konuşabilirsiniz ancak sunumların İngilizce yapılması gereklidir. Etkinlik duyuruları da genel olarak İngilizce olacaktır. 

Etkinliğe, bu link (https://www.eventbrite.com/e/techstars-global-online-startup-weekend-unite-to-fight-covid-19-turkiye-0420-tickets-102032036568) üzerinden başvurulabiliyor.

 

Progra

İş fikirlerinin etkinlik başlamadan 48 saat önce (Türkiye için 22 Nisan Çarşamba) katılımcılara verilecek alana girilmesi bekleniyor. İş fikirleri arasından seçilenler 23 Nisan günü bildirilecek ve 24 Nisan günü yarışma başlayacak. 

Program:

24 Nisan Cuma, ekiplerin oluşturulması, Startup Weekend açılışı (webinar)

Business Model atölye çalışması

25 Nisan Cumartesi: Mentorlerle görüşme ve atölye çalışması

26 Nisan Pazar: Öğlen 13:00’de tüm ekiplerin jüri sunumlarını video olarak belirtilecek platforma yüklemesi gereklidir. Jüri değerlendirmesi öğleden sonra başlayacak ve aynı gün sonuçlanacaktır. 

 

KUTU KUTU

Üzerinde çalışmaya değecek örnek problemler.

BU PROBLEMLERE ÇÖZÜM BEKLENİYOR:

Covid-19 salgınından tüm dünya zarar görürken, ortaklaşa yaşadığımız problemleri The World Health Organization (WHO) ana başlıkları ile özetledi. Bu problemlerin önemli bir kısmına teknolojik çözümler üretilebileceğine inanıyoruz, bunlarla sınırlı kalmadan bölgenizde yaşanan bir problem üzerinde de çalışabilirsiniz. Unutmayın, önemli olan geliştirdiğiniz çözümün ne kadar büyük bir etki yarattığı!

 

  • Sağlık: Önleyici/hijyen sağlamaya, alışkanlık geliştirmeye dönük çözümler, sahada görev yapan sağlık personelini destekleyici, tarama, takip, bulaş önleyici stratejiler, teşhis ve tedaviye dönük yenilikler

  • Özel gruplar: Örneğin yaşlı nüfusun gıda alışverişi ve iletişim ihtiyacı, işini veya gelirini kaybeden gruptaki insanlara dönük destekleyici hizmetler. 

  • İş yerleri: Esnaf ve girişimcilerin faaliyetlerine pandemi sonrasında devam edebilmeleri için destekleyici, iş birliği sağlayıcı ve iş modellerini online platformlara taşıyıcı çözümler. 

  • Toplum: Arkadaşlık, aile, komşuluk bağlarını geliştirici, sosyal izolasyonun kayıplarını telafi etmeye dönük, veya kamu hizmetlerinin dijitalleşmesine katkı sağlayıcı hizmetler. 

  • Eğitim: Öğrenciler, öğretmenler ve eğitim kurumları için alternatif eğitim araçları

  • Eğlence: Yetenekli insanları ve izleyicileri kaybetmemek için mevcut eğlence mecralarını farklı şekilde de olsa sağlıklı ve güvenli bir ortamda yaşatmaya dönük fikirler

  • Diğer: Paylaşılan fikirler sadece öneridir, siz daha yaratıcı çözümler geliştirebilirsiniz!

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL