BELEDİYE HABERLERİ

Burası Trabzon: Mezar yerleri internetten öğrenilebilecek

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin ‘Akıllı Kent’ uygulaması kapsamında hizmete sunduğu Mezarlık Bilgi Sistemi ile vatandaşlar artık yakınlarının kabirlerinin yerini internet üzerinden öğrenebilecek. Mezarlık Bilgi Sistemi ile yakınları vefat eden vatandaşların bundan..

Burası Trabzon: Mezar yerleri internetten öğrenilebilecek

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin ‘Akıllı Kent’ uygulaması kapsamında hizmete sunduğu Mezarlık Bilgi Sistemi ile vatandaşlar artık yakınlarının kabirlerinin yerini internet üzerinden öğrenebilecek.

Mezarlık Bilgi Sistemi ile yakınları vefat eden vatandaşların bundan böyle Mezarlıklar Dairesi Başkanlığını aramalarına gerek kalmayacak. Daha önce yakınları vefat eden kişilerin Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Dairesi Başkanlığına yaptıkları ölüm bildirim işlemleri, bundan böyle Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı Mezarlık Bilgi Sistemi üzerinden hayata geçirilebilecek. Yeni uygulama sayesinde vefat eden bir kişinin bilgileri Sağlık Bakanlığı ile entegre şekilde çalışan Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı sisteminde de görülmüş olacak. Daha önceleri sadece Büyükşehir Belediyesine anons için müracaat edenlerin kayıtlarının alındığı sisteme, artık vefat edenlerin tümünün işlenmesi hedefleniyor.

YURT İÇİ VE YURT DIŞINA HİZMET VERİYORUZ
Mezarlık Bilgi Sistemi ile ilgili açıklamalarda bulunan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Kabir ziyaretlerinin kültürümüzde çok önemli bir yeri bulunmaktadır. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız da dahil olmak üzere herkes trabzon.bel.tr adresimizden Mezarlık Bilgi Sistemi’ne girerek yakınlarına ait olan mezarlıkların fotoğraflarını görebilecekler. Bunun için sadece ad ve soyadın yazılması yeterli. Son zamanlarda bazı basın yayın organlarında ‘Trabzon’da ölüm oranları arttı’ şeklinde haberler yer alıyor. Bunun nedeni daha önceleri sadece anons için belediyemize müracaat edenlerin kaydı tutulurken, şimdi ise tüm vefat edenleri sistemimize yüklüyoruz. Ayrıca yurt içinden ve yurt dışından gelen cenazelerimize nakil ve defin hizmeti veriyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL