EKONOMİ SAĞLIK Uncategorized

Üç oda başkanından Koronavirüs fırsatçılarına ortak tepki

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ve İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ortak bir açıklama yaparak..

Üç oda başkanından Koronavirüs fırsatçılarına ortak tepki

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ve İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ortak bir açıklama yaparak Koronavirüs fırsatçılarına karşı tepkilerini ifade ettiler.

EBSO Başkanı Ender Yorgancılar

Açıklamada ülkemiz genelinde coronavirüs salgını bahanesiyle gıda başta olmak üzere maske, dezenfektan ve kolonya gibi ürünlere son günlerde fahiş oranlarda fiyat artışı yapıldığı yönünde vatandaşlardan şikayetler geldiği hatırlatılarak şu ifadelere yer verildi: “İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Borsası olarak kentimizde halkımızı mağdur edecek bu tarz bir fırsatçılığa ve haksız rekabet yaratacak uygulamalara izin vermeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz.
Bu durumu fırsat bilip, aşırı kar elde etmek isteyen firmaları vatandaşlarımız, Kurumlarımızın Disiplin Kurullarına bildirebilirler. Vatandaşlardan gelecek olan bu talepler, Kurumlarımızın Disiplin kurullarınca titizlikle incelenecek olup kanun ve mevzuatın tanıdığı yükümlülükler çerçevesinde gerekli disiplin cezaları gerçekleştirilecektir.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, takım elbise ve iç mekan

İZTO Başkanı Mahmut Özgener

Dünya çapındaki bu salgını ticarette karaborsa ve stokçuluk fırsatı olarak görerek vatandaşların mağdur edilmesine izin veremeyiz.
Elbette ki, son dönemde özellikle dezenfektan, maske ve diğer ihtiyaç duyulan sağlık ürünleriyle ilgili olarak dünya çapında genel olarak bir tedarik sorunu yaşanmaktadır. Ancak T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan, yeterli ürün stoğumuzun olduğunu ve panik yapacak bir durum olmadığını açıkladı.
Bu kapsamda coronavirüs fırsatçılığına karşı T.C. Ticaret Bakanlığımız ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz (TOBB) tarafından başlatılan etkin mücadeleye İzmir’deki Oda ve Borsalar olarak elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Ayrıca, vatandaşlarımızı mağdur etmeden etik kurallara uyan işletmelerimiz için haksız rekabet yaratacak bu tarz uygulamalara izin vermeyeceğimizi, doğru davranan üyelerimizi koruyacağımızı da özellikle belirtmek istiyoruz.”.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta

İTB Başkanı Işınsu Kestelli

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL