Türkiye’de ilk corona virüsü vakası! Tüm yakın çevresi gözetim altında…

Gelen son dakika haberine göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Corona virüsü şüphesi olan vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı” dedi. Bakan Koca, “Tanı, yüksek ateş ve öksürük şikayetinin sebebinin araştırılması sonucu konulmuştur. Hastanın virüsü..

Türkiye’de ilk corona virüsü vakası! Tüm yakın çevresi gözetim altında…

Son dakika: Türkiye’de ilk corona virüsü vakası Tüm yakın çevresi gözetim altında...

Gelen son dakika haberine göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Corona virüsü şüphesi olan vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı” dedi. Bakan Koca, “Tanı, yüksek ateş ve öksürük şikayetinin sebebinin araştırılması sonucu konulmuştur. Hastanın virüsü Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir. Dış dünyadan tamamen izole edilmiştir. Hasta bir erkektir ve genel durumu iyidir. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler bu anlamda gözetim altındadır ve her biri şüpheli kabul edilmiştir” dedi.

Dünyada hızla yayılan ve şu ana kadar 110’dan fazla ülkede görülen corona virüsü, Türkiye’de de ortaya çıktı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Corona virüsü şüphesi olan vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı” diyerek ilk vakayı resmen duyurdu. İşte dakika dakika Türkiye’de corona virüs ile ilgili tüm gelişmeler…

09:44: DHA: Sapanca ilçesinde, umreden dönen bir kadın öksürük şikayetiyle Sapanca Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Hastanede tetkikleri yapılan hasta durumunun şüpheli bulunması üzerine ambulansla Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Hasta, corona virüsü şüphesiyle tedaviye alındı.

09.15: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Muhsin Kar, yeni tip corona virüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında personelin yurt dışına çıkışlarının durdurulduğunu açıkladı. 

09.04: Corona virüs Bilim Kurulu’nun 13.30’da Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımıyla toplanacağı ve ardından 16.30’da basın açıklaması yapılacağı belirtildi.

08.44: Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Korona Virüs Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, “Corona virüs, klinik bulgular ve yayılım özelliği ile grip virüsüne benziyor. O nedenle tıpkı grip virüsleri gibi dünyanın tamamını etkileyeceğini bekliyoruz. Yapılan bir takım matematiksel modellemeler var. Bu modelleme çalışmalarında önümüzdeki bir yıl içinde dünyanın yüzde 40 ile yüzde 50’si bu virüs ile karşılaşacak gibi hesaplamalar yapılıyor” dedi.

B bugün İstanbul! Vatandaşlar böyle görüntülendi…

07.47:  İstanbullu vatandaşların sabah saatlerinde işlerine gitmek için evlerinden çıktıları esnada maske takarak toplu taşıma araçlarını kullandıkları görüldü. Vatandaşlar duraklarda bulunan el temizleme jelini de kullanmadan geçmiyor.

Son dakika: Türkiye’de ilk corona virüsü vakası Tüm yakın çevresi gözetim altında...

03.34: Sağlık Bakanlığı’ndan “Yeni corona virüs evde izleme (karantina) kuralları” başlıklı bir paylaşım yapıldı. Uyarılar şöyle: “Son 14 gün içerisinde yeni corona virüs hastalığı görülen ülkelerden birinden geldiyseniz, ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirti ve bulgularınız olmasa bile 14 gün süresince evden çıkmamalısınız. Evden çıkmak zorunda kalırsanız, mutlaka tıbbi maske takın, mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanmayın. Evinizde ziyaretçi kabul etmeyin. Mümkünse ayrı bir odada kalın. Odanızı sık sık havalandırın. Evin ortak alanlarında mutlaka tıbbi maske takın. Mümkünse ayrı tuvalet ve banyo kullanın.”

Koronavirüs salgınında güvende kalmanın 10 yolu

00.53: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, “Bugün akşam saatlerinde corona virüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı. Hastanın virüsü, Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir. Dış dünyadan tamamen izole edilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Son dakika: Türkiye’de ilk corona virüsü vakası Tüm yakın çevresi gözetim altında...

Bakan Koca, “Tanı, yüksek ateş ve öksürük şikayetinin sebebinin araştırılması sonucu konulmuştur. Hastanın virüsü Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir. Dış dünyadan tamamen izole edilmiştir. Hasta bir erkektir ve genel durumu iyidir. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler bu anlamda gözetim altındadır ve her biri şüpheli kabul edilmiştir. Hasta mahremiyetinin korunması açısından detaylı bilgilerin paylaşılması uygun bulunmamıştır. Bu ülkemizde görülen ilk vakadır. Verilere göre tanı erken konulmuştur. Virüs bulaşmışsa bu çok sınırlıdır” dedi.

kaynak :: https://www.milliyet.com.tr/gundem/son-dakika-turkiyede-ilk-corona-virusu-vakasi-tum-yakin-cevresi-gozetim-altinda-6163133

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL