BELEDİYE HABERLERİ SAĞLIK

Şahinbey Belediyesi 7000 aileye 1000’er lira yardım yapacak

Koronavirüsü gündemiyle toplanan Gaziantep Şahinbey Belediye Meclisi toplantıda Şahinbey Belediyesi’nin sosyal marketinden yardım alan 7.000 aileye 1.000 TL yardımda bulunma kararı aldı. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu 7.000 aileye 1.000..

Şahinbey Belediyesi 7000 aileye 1000’er lira yardım yapacak

Koronavirüsü gündemiyle toplanan Gaziantep Şahinbey Belediye Meclisi toplantıda Şahinbey Belediyesi’nin sosyal marketinden yardım alan 7.000 aileye 1.000 TL yardımda bulunma kararı aldı. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu 7.000 aileye 1.000 TL nakit yardımında bulunacaklarını belirterek, “Sosyal Marketimizden yadım alan ailelerimize gıda ve hijyen malzemesi yardımları yapıyoruz. Buradan yardım alan ailelerimizin özelliğine baktığımızda, bu ailelerde çalışabilecek durumda olan kimse bulunmuyor. Geçtiğimiz yıl 5 bin ailemiz Sosyal Marketten faydalanıyordu. Bu ailelerimize geçtiğimiz yıl Aralık ayında 750 TL maddi yardım yaptık. Bu yardımdan dolayı güzel geri dönüşler aldık. Şimdi Sosyal Marketten faydalanan 7.000 ailemize 1.000 TL nakdi yardım yapacağız. Sosyal Yardım Yönetmeliğimize göre ihtiyaç olması halinde bir yıl içerisinde asgari ücretin beş katına kadar yardım yapabiliyoruz” dedi.

Temizlik Malzemeleri Dağıtılacak

Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu belediye olarak meclise sunulan maddeler hakkında açıklamalarda bulunarak, ” Herkese sabun ve temizlik malzemesi dağıtacağız Öte yandan Sosyal Marketlerden gıda yardımı alamayan vatandaşlarımıza gıda desteği verilmesi için çalışmamız var, gıda kolileri hazırladık. Gıda kolisi yardımları ile vatandaşlara destek olacağız. Bu süreçte kimsenin mağdur olmaması için çabalıyoruz” diye konuştu.

Vatandaşlara El Sabunu Dağıtılacak

Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu vatandaşlara el sabunu dağıtımı yapılacağını ifade ederek, “Sosyal marketlerimizden yardım alan 7 .000 ailemiz var. Bunlara hijyen malzemeleri dağıtıyoruz. Bunun dışında vatandaşlarımıza da el sabunu dağıtılması konusunda çalışma yaptık. Bunlar hazır, tüm vatandaşlara el sabunları dağıtımına bağlıyoruz. Sosyal Marketlerimizden faydalanan 65 yaş üstü vatandaşlara ihtiyaç duydukları malzemeleri ekiplerimiz ile evlerine götürüyoruz. Uygulamamız dün itibariyle başladı. Sadece marketten alışveriş yapan vatandaşlarımız değil, Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Vefa Sosyal Yardım Destek Grubu tarafından, 65 yaş üzerindeki vatandaşların ihtiyaçları karşılanıyor.” dedi.

Öğrencilere Kitap Dağıtılacak

Öğrencilere yönelik çalışmalar hazırladıklarını belirten Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu, “Öğrencilerimize yönelik olarak kitaplar hazırladık. Bu noktada Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmeler yaptık. En çok tavsiye edilen kitapları öğrencilerimiz için hazırladık. 60 bin soru bankalarını okullar aracılığıyla öğrencilerimize ulaştıracağız. Ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri için hazırlanan kitapları ulaştıracağız. Çocuklarımızın evlerin sıkılmamalarını ve kitap okumalarını sağlamak istiyoruz” dedi.

Esnafı Rahatlatacak Çalışma

Mayıs ayında alınması beklenen taksiti 6 ay ertelediklerini kaydeden Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu, “Vergi ve harçlar konusunda bir çalışma yapamıyoruz. İlan ve reklam vergisinin taksitlendirme konusu belediye meclisi yetkisine bırakılmış. Mayıs ayında alınması beklenen taksiti 6 ay erteleyerek Kasım ayına bırakıyoruz. İş yeri açma harcında 1 TL alma uygulamamız sürdürülecek. Fenni muayene ücretlerinin indirilmesi konusunda meclisimizin yetkisi var, bunda da yüzde 50 oranında indirim yapıyoruz.”

Esnafa Kira Desteği

Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu, Şahinbey Belediyesi ve iştirakleri tarafından kiraya verilen alanlarda kapalı kalınan süre zarfında kira alınmayacağını belirterek, “İç İşleri Bakanlığı tarafından kapalı olan iş yerlerinden kira alınmaması konusunda genelge yayımlandı. Kapanma kararı itibariyle geçen süreçte kira alınmayacak. Diğer konuda inisiyatif bizlere bırakıldı. İşlerinde azalma olan işletmelerle ilgili olarak, yüzde 50 kira indirim planladık. Bu oranın daha da aşağıya çekilmesi konusunda encümene yetki verilmesini istiyoruz. Sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi halinde esneklik istiyoruz” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL