GÜNDEM SAĞLIK SON DAKİKA

Sağlık Bakanı Koca’dan çok önemli açıklamalar ve ilaç müjdesi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı basın toplantısıyla Koronavirüs’te son 24 saatteki gelişmeleri anlatırken özellikle yaşlıların evden çıkmamaları çağrısını yineledi. Açıklamasında çok önemli cümleler kuran Bakan Koca, “İyileşmekte olan hastalarımızın fazla..

Sağlık Bakanı Koca’dan çok önemli açıklamalar ve ilaç müjdesi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı basın toplantısıyla Koronavirüs’te son 24 saatteki gelişmeleri anlatırken özellikle yaşlıların evden çıkmamaları çağrısını yineledi. Açıklamasında çok önemli cümleler kuran Bakan Koca, “İyileşmekte olan hastalarımızın fazla olduğunu belirtmek istiyorum. 14 gün geçtikten sonra iyileşenleri de açıklamaya başlayacağız.” diye konuştu. Yoğun bakımda Çin’den olumlu sonuçlar veren bir ilacı da getirttiklerini ve Çin büyükelçisinin de gayretleri ve yardımlarıyla getirmeye devam edeceklerini de anlatan Bakan Koca, “Sabah gelen ilacın yoğun bakım şartlarında olan hastalara başlandığını belirtti. Sağlık Bakanı sözkonusu ilacın 14 günlük süreci dört güne indirdiğini ve hastalığa karşı fayda sağladığını ifade etti.

Koca, “Sağlık personelinin ek ödemelerini iyileştirme çabası içindeyiz. Kadromuza 32 bin personel dahil ediyoruz” dedi. Bakan Koca, “Vakalar sadece bir bölgeye lokalize değil ülkenin geneline yayılmış pozitif vakalarımız var” ifadelerini kullandı.

İşte Bakan Koca’nın açıklamalarından öne çıkanlar:

Koronavirüsün ortaya çıkışının üzerinden 104 gün geçti. Süreci yakından izliyorsunuz. Dün akşam saatlerinde bugüne dek tespit edilen vaka sayısını açıkladım. Şüphelilerin takibinde testlerin hızla yapılmasında tanık olan hastaların izole edilip tedavi altına alınmasında titiz davranıyoruz.

Dün itibariyle toplam test sayısı 20 bin 345’ti, tanı sayısı 1236 olmuştu. Kaybettiğimiz hasta sayısı ise 30. Her biri ileri yaşlardaydı ve kovid19’a eşlik eden başka hastalıkları da bulunuyordu. Büyüklerimize seslenmek istiyorum. Onların koronavirüsten etkilenmemeleri konusunda bizler sorumluluk sahibiyiz.

Koronavirüse karşı ortaya koyduğumuz dayanışmanın dünyada neredeyse örneği yok.

32 BİN YENİ SAĞLIK PERSONELİ ALINACAK

Sağlık personelinin ek ödemelerini iyileştirme çabası içindeyiz. Kadromuza 32 bin personel dahil ediyoruz. Sağlık personelimizin ek ödemelerinin 3 aylık zaman diliminde, tavan yüzde 100 oranında olacağını ifade etmek istiyorum

YERLİ SOLUNUM CİHAZI ÜRETİMİ BAŞLIYOR

Yerli solunum cihazının seri üretimine başlıyoruz. Hızlı tarama kitini de devreye sokmuştuk. Perşembe günü 300 bin ilave hızlı tarama kiti gelmiş olacak. Aşı geliştirme çalışmalarında kurum ve kuruluşlara Bakanlık olarak destek veriyoruz. 6 üniversite ve bir merkeze çağrı yapıldı. Bu üniversite ve merkezlerin ihtiyaçlarına göre kısıtlamaya gitmeden hepsinin önünü açacak şekilde destek sağlayacağız.

İyileşen vakalarımız var ama biliyorsunuz 14 gün zaman geçmesi gerekiyor. Önümüzdeki günlerde onları da açıklayacağız.

Çin’de olumlu sonuçlar veren özel bir ilaçtan getirdik. Bu ilacın bazı hastalarımıza verilmeye başlandığını açıklamak istiyorum.

“HAYATINI KAYBEDENLER ARASINDA 50-60 YAŞ ARASI 2 HASTA VAR”

İleri yaş ve kronik hastalığı da olan grup. Zaten önümüzdeki günlerde bütün vakalarla ilgili yaş aralığı dahil olmak üzere paylaşacağız. Hayatını kaybedenler arasında 50-60 yaş arası 2 hasta var. Diğer hastaların hepsi 60 yaşın üzerinde.

Sayılarını söylemeyeyim ama sağlık personellerimiz arasında koronavirüs testi pozitif olanlar var.

“ÜLKENİN GENELİNE YAYILMIŞ POZİTİF VAKALARIMIZ VAR”

Van özelinde şu an artan bir vakamız yok. Vaka var ama sayısı 10’un üzerinde değil. Vakalar sadece bir bölgeye lokalize değil ülkenin geneline yayılmış pozitif vakalarımız var.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL