GÜNDEM SAĞLIK SON DAKİKA

Koronavirüste üçüncü kaybımız Aytaç Yalman Paşa oldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüste üçüncü kaybımızın eski kara kuvvetleri komutanlarımızdan Aytaç Yalman Paşa olduğunu belirtti. Paşa’nın eşinin de koronavirüs testi pozitif çıktı. Koca Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) milletvekillerinin Koronavirüs..

Koronavirüste üçüncü kaybımız Aytaç Yalman Paşa oldu

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor ve iç mekan

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüste üçüncü kaybımızın eski kara kuvvetleri komutanlarımızdan Aytaç Yalman Paşa olduğunu belirtti. Paşa’nın eşinin de koronavirüs testi pozitif çıktı.

Koca Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) milletvekillerinin Koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin sorularını yanıtlıyor.

Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Paşamızın vefatıyla ilgili. Net ifade etmek istiyorum. 4 gün önce eski GATA denilen hastanemize müracaat ediliyor. Gelir gelmez karantinaya alınıyor. Yaklaşık 6 saat sonra da hasta kabul ediliyor. O dönemde yapılan test negatif çıkıyor. Fakat klinik bulgusu, özellikle giderek yaygınlaşınca KOAH olmasına rağmen şüpheli olabilir düşüncesiyle çevresi taranıyor. Bu taramada eşi dahil pozitif çıkanlar oldu.

“Böyle bir vakada paşa negatif, pozitif olur mu, olabilir. Başta pozitif olup ve yoğun bakımda yatan, 3 gün sonra negatif olan, 7 gün sonra negatif olan vakamız da var. Aytaç Yalman’la birlikte hayatını kaybeden vaka sayımız 3 kişi oldu. Bu taramaları ve testleri çok yoğunlaştırmış olacağız.

“Meslek örgütü temsilcileriyle görüştüm, saatlerce de bu konuları da konuştuk. Meslek örgütleri 30 kişilik bütün Türkiye’nin birikimi olan kimin nerede durduğuna bakmaksızın oluşturduğumuz Bilim Kurulu içinde kendisini hissedemiyor mu?

“Bu çok önemli bir mücadele, bunun ilk günlerde adına sorun küresel, mücadele ulusal demiştik. 1 kişinin bile bu dönemde bu algıyı, birlikteliği bozmaya hakkının olmadığını düşünüyorum. Sağlık üzerinden politikanın hiç kimseye şifa olmayacağını söylemek istiyorum. Bu dönemde personelimizin çok önemli olduğunu… Birilerini hedef alarak söylemiyorum.

“Malzeme konusunda fırsatçılık yapan çok firma var. Bu dönemde malzeme sorunun çözme noktasında üzerimize düşen sorumluluğu yapacağımıza emin olun. Üniversiteler dahil olmak üzere kendileri talep etmediği halde 50’şer bin maske gönderdim. Herhangi bir ücret istemiyoruz dedim. Bundan sonra da yapıyor olacağız. Bu noktada bu mücadelenin seferberlik halinde yapılması gerektiğine inanıyorum. Bunun da sağlık ordusuyla yapılabileceği, bu ordumuzun fedakar ve özveriyle çalışan şu dönemde risk taşıyarak hastalara müdahalede bulunan kişilerin çok motive edilmesi gerektiği kanaatindeyim. O nedenle ben birkaç cümleyle konuşmamda da ifade etmiştim.

“Bilim Kurulu dedi ki, biz görmüyoruz, bir şekilde x olan zatürre nedeniyle vakalar olabilir, gerçekte pozitif olabilir. Biz daha önce 5 kişi taradık. Çıkmadı.

“Son söz olarak TBMM’de açıklama yapma fırsatı verdiğiniz için şükranlarımı sunuyorum. Bu günleri hep birlikte aşacağız. Yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL