KADIN

“Kadın isterse her şeyi yapar”

Radyo Trafik İzmir, 8 Mart Düya Kadınlar Günü dolayısıyla çok özel bir konuk ağırladı. Görünce çoğu insanın şaşırdığı bir meslek icra eden Sevim Kaykaç, kadının isterse her şeyi yapabileceğinin en..

“Kadın isterse her şeyi yapar”

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta

Radyo Trafik İzmir, 8 Mart Düya Kadınlar Günü dolayısıyla çok özel bir konuk ağırladı. Görünce çoğu insanın şaşırdığı bir meslek icra eden Sevim Kaykaç, kadının isterse her şeyi yapabileceğinin en güzel örneklerinden. İzmir’de taksi şoförlüğü yapan Kaykaç, yaşadıklarını, biriktirdiği güzel anıları paylaştı, hemcinslerine önemli mesajlar verdi.

Yapılan bir araştırmada asker, pilot, itfaiyeci gibi meslek gruplarında bu işleri hep erkeklerin yaptığına yönelik bir algı var. Şoförlük de bunlardan biri. Ancak kadınlar her meslek grubunda varlar ve işlerini başarılı bir şekilde yapıyor. Sevim Kaykaç da, sayıları iki elin parmaklarını geçmese de İzmir yollarında direksiyon başında olan bir taksi şoförü. Radyo Trafik İzmir’de “Ulaşıma Dair Özel” programında Esra Balkanlı’ya konuk olan Kaykaç, yaşadıklarını ve duygularını anlattı.

“HER DURAKTA BİR KADIN ŞOFÖR OLMALI”

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, araba

Taksiciliğe 3 buçuk yıl önce başladığını belirten Sevim Kaykaç, “Araba kullanmayı çok seviyordum. Şoförlük için gereken tüm belgeleri almıştım. İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık’ın kadın taksi şoförü projesi sayesinde bu işe başladım. Hala çok keyifli bir şekilde mesleğimi yapıyorum. Radyo Trafik İzmir de bize çok yardımcı oluyor. Şu anda İzmir’de 7 kadın taksi şoförü var, inşallah daha da çoğalacak. Her durakta bir kadın görebilmek en büyük dileğimdir.” dedi.

“OLUMSUZ BİR ŞEYLE KARŞILAŞMADIM”

Sevim Kaykaç çalıştığı için eve çok fazla vakit ayıramadığını ama bundan çok fazla şikayetçi olmadığını kaydederek, “18 yaşında bir oğlum var. Eşim ve oğlum onlarla fazla ilgilenemediğim konusunda şikayetçi. Oğlumun çevresi benim taksi şoförü olduğumu duyunca şaşırıyor ama şimdiye kadar olumsuz bir şeyle karşılaşmadım. Kadın isterse her şeyi yapıyor.” İfadelerini kullandı.

“ÇOK HASSAS BİR İŞ YAPIYORUZ”

Mesleğini çok severek yaptığını kaydeden Sevim Kaykaç, “Aslında çok hassas bir iş yapıyoruz.” dedi ve ekledi:

“Müşterinin sinirli mi, üzgün mü, sevinçli mi olduğunu hiç bilmiyorsunuz. Burada da insan ilişkileri devreye giriyor. Taksi şoförü olarak kendi duygularımızı müşteriye yansıtmamaya çalışıyoruz. Müşteri nezaket, sevgi, gülümseme istiyor. Bazı şoförler bunu yapamıyor. Müşterilerle bire bir muhatap olduğumuz için daha dikkatli olmalıyız. Bazıları tanımadığı birine derdini anlatarak rahatlayabiliyor, ben de dinleme konusunda başarılı olduğumu düşünüyorum. Çok olumlu tepkiler alıyorum. Kadın taksi şoförleri artarsa çok iyi olur, İzmir için geç kalınmış bir durum. Celil Anık’ı bu projesinden dolayı tebrik ediyorum.”

“ERKEK ŞOFÖRLERDEN FARKIM GÜNÜMÜN KEYİFLİ GEÇMESİ”

Alışılagelmiş olmamasına rağmen Sevim Kaykaç, 3 buçuk yıllık taksi şoförlüğü geçmişinde müşterileriyle herhangi bir sorun yaşamamış. Yoğunluk çekiyor ama trafikte stres olmamaya çalışıyor. Yalnızca müşteriyi gideceği yere yetiştirme çabasında tedirgin oluyor. Genelde hep güzel şeyler yaşadığını anlatan Kaykaç, “Trafikte bana kadın taksi şoförü gördükleri için bakıyorlar, ben de “müşterim mi acaba?” diye bakıyorum. Sürekli bakışıyoruz birileriyle. Kırmızı ışıkta durup alkışlayanlar, korna çalanlar, selam verenler, sosyal medyada canlı yayın yapanlar… Her şeye alıştım. Benim erkek şoförlerden farkım bu, günüm çok keyifli geçiyor. Yolcularıma da müşteri gözüyle bakmıyorum. Onlar bir yere gidiyor, ben de onları götürüyorum. Yolculuğumuz da çok keyifli oluyor. “Keşke daha uzak bir yere gitseydik.” diyenlerle çok fazla karşılaşıyorum.” açıklamasında bulundu.

“AĞABEY DİYEN ÇOK OLUYOR”

Bir soru üzerine “Trafikte yapılan hatanın kadını ya da erkeği yoktur.” Diyen Sevim Kaykaç, meslek hayatında yaşadığı ilginç anıları da paylaştı:

“Taksiye binen müşteriler benim kadın olduğumu görünce bu işe nasıl başladığımı merak ediyor. Beni görmeden “ağabey” diye hitap edenler gördükten sonra şaşırıyorlar. Bir müşterim taksinin başında beklerken beni müşteri sanmış, şoför olduğumu anlayınca gülme krizine girmişti. Sabah saatlerinde hafif alkollü bir kadın avukat müşterim arabama bindi. Bir süre sonra ağlamaya başladı. Tavşanını özlediği için Karşıyaka’dan Çiçekliköy’e gittik. Beraber kahvaltı yapıp, tavşanını sevdikten sonra tekrar Karşıyaka’ya gittik. Günümüzü birlikte geçirdik. Kadınlar benim yanımda daha rahat hissediyor. Cenazeye götürdüğümüz müşterilerimiz de, düğüne götürdüğümüz müşterilerimiz de oluyor. Her kim olursa olsun umarım hepsini memnun edebiliyoruzdur.”

TAKSİSİNDE RADYO TRAFİK İZMİR DİNLİYOR

Taksiyi devraldığı andan itibaren sürekli Radyo Trafik İzmir’i dinlediğine de vurgu yapan Sevim Kaykaç, “Radyo Trafik İzmir’i dinleyerek müşteriyi götüreceğimiz nokta için güzergahımızı çok kolay bir şekilde belirleyebiliyoruz. Müşteri de örneğin alt yolun kapalı olduğunu duyup inanıyor ve çevre yolundan gittiğimizde daha çabuk varacağını biliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

CELİL ANIK: TAKSİCİLİK YAPMAK İSTEYEN KADINLARA DESTEK OLACAĞIZ

Programa telefon bağlantısıyla katılan İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık ise “Sevim Hanım bizim kıymetlimiz. Bir kadının ne yapabileceğini tüm topluma gösterdi. Her zaman başarılı olmalarını diliyoruz. Bu mesleği yapmak isteyen her kadına destek olacağız. Yaptığınız işi sevmezseniz başarılı olmanız mümkün değil. Sevim Hanım da mesleğini çok başarılı bir şekilde yapıyor. Kadın taksi şoförlerimizin sayısının artmasını diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL