EKONOMİ SAĞLIK

Deniz Ticaret Odası: “Tedbir paketini olumlu buluyoruz”

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk sağlıkta ve ekonomide alınan önlemlerle koronavirüsle mücadeleden en az hasarla çıkacaklarına inandıklarını söyledi. Yusuf Öztürk’ün açıklamasında şu ifadelere yer..

Deniz Ticaret Odası: “Tedbir paketini olumlu buluyoruz”

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk sağlıkta ve ekonomide alınan önlemlerle koronavirüsle mücadeleden en az hasarla çıkacaklarına inandıklarını söyledi.

Yusuf Öztürk’ün açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Koronavirüs salgınının hem tüm ülkeleri içine alan bir sağlık krizine hem küresel ekonomik krize dönüşmeye başladığı, ülkelerin sınırlarını ve gümrük kapılarını kapatıp insanların evlerine çekilmek zorunda kaldığı olağanüstü günleri hep beraber yaşıyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koronavirüsün ülkemiz ekonomisinde yarattığı tahribata karşı açıkladığı tedbir paketini ve salgınla mücadelede alınan halk sağlığı önlemlerini olumlu buluyoruz. İçinde lojistik-taşımacılık sektörünün de olduğu bazı sektörlerde muhtasar, KDV tevkifatı ve SGK primlerinin ertelenmesi, Kredi Garanti Fonu limitinin 25 milyar TL’den 50 milyar TL’ye yükseltilmesi, Konaklama Vergisi’nin Kasım ayına kadar uygulanmama kararı, şirketlerin bankalara ana para ve faiz ödemelerinin üç ay ötelenmesi gibi finansal destek sağlayan tedbirlerin, zor durumdaki sektör ve firmalara nefes aldıracağını düşünüyoruz. 100 milyar liralık mali kaynağı içeren bu paketin, salgınla mücadelenin seyrine göre, özellikle geçici olarak hizmet dışı kalan işletmelerin, turizm tesislerinin ve o işletmelerdeki çalışanların gelir kaybını giderecek şekilde genişletilmesi, istihdamın ve iş barışının korunması için faydalı olacaktır. Üretimin yanı sıra ülkemiz ihracatının, deniz ticaretinin ve lojistiğin devamını sağlayacak yeni tedbirlerin alınması, en fazla mağduriyet yaşayan sektörlerin başında gelen turizme ve sektörün dinamosu deniz turizmine yönelik ilave destek mekanizmalarının harekete geçirilmesi de son derece önemlidir. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı gibi kamu ve özel bankaların bu süreçte göstereceği fedakarlık da reel sektöre can suyu olacaktır. Salgınla mücadelenin moral ve motivasyonu hiç düşürmeden ve tehlikeyi küçümsemeden kararlılıkla devam etmesi ve halkımızın alınan sıkı tedbirlerle tam olarak uyması ile ülkemizin bu mücadeleden en az hasarla çıkacağına inanıyoruz.”.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL