GÜNDEM SAĞLIK SON DAKİKA ÜST MANŞET

İran’da 5.9 şiddetinde bir deprem daha oldu, gelişmeler takip ediliyor

İran’ın Hoy şehri yakınlarında saat 08.53’te 5,9 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. AFAD Twitter hesabından aynı kentte aynı ölçekte bir deprem daha meydana geldiği ve gelişmelerin takip edildiği ifade edildi…

İran’da 5.9 şiddetinde bir deprem daha oldu, gelişmeler takip ediliyor
İran’ın Hoy şehri yakınlarında saat 08.53’te 5,9 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. AFAD Twitter hesabından aynı kentte aynı ölçekte bir deprem daha meydana geldiği ve gelişmelerin takip edildiği ifade edildi. Yeni depremin saati 19.00

AFAD, İran’ın Hoy şehri yakınlarında saat 08.53’te 5,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini duyurdu. Sağlık Bakanı Koca, “9 vatandaşımız hayatını kaybetti, 37 yaralımız var, 9’unun durumu kritik” açıklamasında bulundu. Ölenlerin dördünün çocuk olduğu öğrenildi.

VAN VALİSİ: AN İTİBARIYLA ENKAZ ALTINDA KİMSE BULUNMAMAKTADIR

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, saat 12:30 sıralarında yaptığı açıklamada “An itibarıyla bu köylerimizde enkaz altında kimse bulunmamaktadır” dedi. Vali Bilmez, ilerleyen saatlerde paylaştığı twitter hesabında “İran’ın Hoy kentinde meydana gelen #deprem sonrası Başkale ilçemizin Kaşkol, Güvendik, Özpınar ve Gelenler mahallelerinde hasar meydana gelmiştir. Afad ve Umke ekipleri bölgeye sevk edilmiştir.” ifadelerini kullandı. Bu arada yıkıntıların altında çok sayıda aracın kaldığı da gelen haberler arasında. Başkale Özpınar köyünde 8 kişinin cesedi çıkarılırken vatandaşların hasarlı evlerine giremediği ve çadırları beklediği belirtiliyor.
Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ‘İran’da meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem, Van Başkale’de de hasara yol açtı. İran’da yaşanan #deprem, Van’ın Başkale ilçesini etkiledi. 9 vatandaşımız hayatını kaybetti, 37 yaralımız var. 25 ambulans, 1 helikopter ambulans ve 13 UMKE ekibi anında olay yerine intikal etti. Durumu kritik 9 kişi ve diğer yaralılarımız için her türlü çabayı gösteriyoruz.. ‘ denildi. 31 yaralı Başkale Devlet Hastanesi’nde tedavi edilirken, ağır olan 6’sı Van Devlet hastanesine sevk edildi. Hasar gören evler sayısının 80-100 arasında olduğu bildiriliyor. Enkaz altında kalan ve telef olan hayvanlar da oldu.

BAKAN SELÇUK’TAN DEPREM BÖLGESİNDEKİ OKULLARLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ‘Başkale, Saray, Gürpınar ilçelerindeki birkaç köy okulunda ufak çaplı hasar meydana geldi. Kesin hasar tespiti tamamlanıncaya kadar geçici süreyle taşımalı eğitim gerçekleştireceğiz’ açıklamasında bulundu.

İRAN’DAN AÇIKLAMA: 25 YARALI

İran Acil Yardım Kurumu Sözcüsü Mücteba Halidi, devlet medyasına yaptığı açıklamada, deprem nedeniyle 25 kişinin yaralandığını söyledi. Batı Azerbaycan Valisi Muhammed Mehdi Şehriyari de yaralılardan birinin durumunun ağır olduğunu, arama kurtarma ekiplerinin deprem bölgesine intikal ettiğini belirtti. İran devlet medyasına göre, depremde 43 köyde evler hasar gördü.

(Kaynak mynet.com

Saat 20.00 itibarıyla AFAD tarafından yapılan açıklamada meydana gelen deprem sonrası 7’i 4,0 üzeri olmak üzere toplam 66 artçı deprem meydana geldiği belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Saat 08.53’de meydana gelen ilk deprem sonrası AFAD’dan 13 arama kurtarma ekibi ile Başkale ilçe jandarma, 112 acil ve UMKE ekipleri olay bölgesine sevk edilmiştir. Alınan bilgilere göre, enkaz altında kalan vatandaşımız kalmadığı için arama kurtarma çalışmaları sonlandırılmış; barınma ve iaşe ihtiyacının karşılanmasına yönelik iyileştirme çalışmalarına başlanmıştır.

AFAD tarafından 1.160 adet 16.5 m2 çadır, 264 adet 28 m2 çadır, 20 adet 112 m2 genel maksat çadırı, 6.120 adet battaniye, 616 adet yatak, 360 yastık-çarşaf takımı ve 1.200 ısıtıcı olay bölgesine sevk edilmiştir.

Türk Kızılay tarafından bölgeye iaşe malzemesi, personel ve araç sevki yapılmıştır. Türk Kızılay tarafından bölgeye 3 bin kişilik sıcak yemek ve 500 kumanya dağıtılmış olup, 2 bin kişilik sıcak yemek dağıtımı daha yapılacaktır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından psiko-sosyal destek ekipleri sevk edilmiştir.

Hasar gören köylerde çadır kurulumuna başlanmıştır.

Bu sabah saat 08.53’te meydana gelen deprem sonrası ilk belirlemelere göre 254 konut ve 297 ahır yıkılmış, 694 yapı ağır hasar almıştır.

Bugün saat 19.00’da meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki ikinci deprem sonrası, an itibarıyla, can kaybı ve yaralanmaya yönelik olumsuz durum ihbarı olmadığı öğrenilmiştir.

İl Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi (AADYM) Başkale Kaymakamlığında  kurulmuş olup  sürecin sevk ve idaresi buradan yapılmaktadır.

Vatandaşlarımızın Dikkatine:

Afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı ve engellilere destek olunmalıdır.

Gelişmeler takip edilmektedir.” 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL