EĞİTİM ÜST MANŞET

Özel Çocuklar “Biz bunu yaparız” dedi

KAZED (Karşıyaka Akademi Zihinsel Engeliler Deneği) gençleri ”Biz Bunu Yaparız” adlı meslek edindirme projeleri ile çalışma hayatına katıldı. KAZED gençlerinin çalışma hayatına başlamaları nedeniyle KAZED Mavişehir’de bir restoranda, aralarında KAZED..

Özel Çocuklar “Biz bunu yaparız” dedi

KAZED (Karşıyaka Akademi Zihinsel Engeliler Deneği) gençleri ”Biz Bunu Yaparız” adlı meslek edindirme projeleri ile çalışma hayatına katıldı.

KAZED gençlerinin çalışma hayatına başlamaları nedeniyle KAZED Mavişehir’de bir restoranda, aralarında KAZED Kurucu ve Onursal Başkanı Osman Avcı’nın da bulunduğu üyeler, KAZED gençleri ve aileleri bir kahvaltıda buluşarak kutlama programı düzenledi.
KAZED Başkanı Tülin Topuzoğlu tarafından derneğin çalışmaları ve hedefleri anlatıldıktan sonra katkıda bulunanlara birer teşekkür belgesi verildi.
Başkan Topuzoğlu yaptığı konuşmada KAZED’in 2011 tarihinde zihinsel engelli çocukları olan aileler tarafından kurulduğunu belirterek şunları söyledi. “Derneğimiz, çocuklarımızın insanlık onuruna yakışır koşullarda eğitim, öğrenim, rehabilitasyon, üretkenlik gibi ihtiyaçlarının koşulsuz karşılandığı bizden sonraki yaşamlarında aynı koşullarda barınmayı da içine alarak temin ve tesisinin sağlanması için çalışmalarını sürdürmektedir. Gençlerimizi ”Biz Bunu Yaparız” adlı meslek edindirme projeleri ile desteklemekteyiz. Bu projeleri, rehabilitasyonlarına da katkı sağlayacağı için tarımsal faaliyetler alanında İŞKUR ve Ege Üniversitesi ortaklıkları ile gerçekleştiriyor, kurs bitiminde de işe yerleştirme konusunda da İŞKUR’un desteğini alıyoruz.”
”Biz Bunu Yaparız” projesi Ocak 2019 da başladı
Topuzoğlu ”Biz Bunu Yaparız” projesinin gerçekleşmesinde paydaşları ile iyi ilişkilerin büyük katkısını olduğunu da belirterek sözlerine şöyle devam etti. “İlk olarak Ocak 2019 da 10 gencimiz ile dört buçuk ay süren bir projeye başladık.
Biz Bunu Yaparız3 Projemiz 19 Şubat 2019 tarihinde başlayıp 3Temmuz 2019 tarihinde son buldu. Projemiz İŞKUR, EÜ Ziraat Fakültesi ve E.Ü. Sürekli Eğitim Merkezi ortaklığı ile E.Ü Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü uygulama Bahçelerinde 10 özel çocukla sürdürüldü.
Nitelikli bir Meslek Eğitimi Kursu sürecinden sonra 3 gencimiz İŞKUR’la sürdürdüğümüz sıkı birliktelik engelli meslek danışmanlarının ilgisi ve İŞKUR’un düzenlediği engelli işveren toplu görüşmelerine gençlerimizle birlikte katılarak onları destekledik.”
Üç gencin 6 aydır tekstil iş kolunda çalıştığını vurgulayan Topuzoğlu “Gençlerimizden, Doğukan Özkan, Yakup Aydemir ve Ali Mol adlı gençlerimiz Akar Tekstilden olumlu yanıt alıp işbaşı yaptılar ve 6 aydır çalışıyorlar. İki gencimiz için de olumlu görüşmeler yaptık yanıt bekliyoruz. Dernek olarak amacımız iş bulma konusunda bir kat daha dezavantaj yaşayan gençlerimizi toplumun fark etmesini sağlayıp onları işgücü piyasasının keşfedilmemiş neferleri olmaktan kurtarıp üretken hale getirmek toplumdan hak ettikleri saygıyı görüp yaşamlarını sürdürebilmelerini sağlamaktır” dedi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL