EĞİTİM ÜST MANŞET

Ödüllü Yazar Gaye Petek 600 Bin gurbetçinin hayatını anlatacak

Institut français İzmir, Fransa’da yaşayan Türkler üzerine konferans düzenleyecek. Ségolène Debarre ile yazdığı “Fransa Türkleri Tarihi” (Editions du Détour 2019) isimli kitabıyla “Fransa Türkiye Edebiyat Ödülü”ne layık görülen yazar Gaye..

Ödüllü Yazar Gaye Petek 600 Bin gurbetçinin hayatını anlatacak

Institut français İzmir, Fransa’da yaşayan Türkler üzerine konferans düzenleyecek. Ségolène Debarre ile yazdığı “Fransa Türkleri Tarihi” (Editions du Détour 2019) isimli kitabıyla “Fransa Türkiye Edebiyat Ödülü”ne layık görülen yazar Gaye Petek’in konuşmacı olarak katılacağı konferansta gurbetçi Türklerin yaşamlarını gözler önüne serecek.

2 Mart Pazartesi günü saat 19:00’da düzenlenecek konferansta Petek, Fransa’daki Türklerin yaşam hikayelerini, derneklerini, ibadet yerlerini, Fransız toplumundaki yerlerini anlatarak bugünkü durumu yorumlayacak. Fransa Başbakanı’na bağlı olarak faaliyet gösteren Yüksek Uyum Kurulu (HCİ) ve Ulusal Göç Tarihi Müzesi (CNHİ) yönetim kurulu üyeliği görevlerini yapan Yazar Petek, Paris Üniversitesi’nde edebiyat, tiyatro ve sosyoloji eğitiminin ardından göç konusuyla ilgili BM Yüksek İltica Komiserliği’nde görev aldı. Kendisinin kurduğu ELELE Derneği’nde 26 yıl boyunca Türk göçmenlerine yardım etti.

Göçmen Toplulukları Ulusal Uyum Konseyi Yardımcı Başkanlığı, Stasi Laiklik Komisyonu Üyeliği, Sosyal İşler Bakanı Teknik Danışmanlığı görevlerinde de bulunan ve İzmirli olan Yazar Gaye Petek, Fransa’daki 600 bini aşkın gurbetçiye yönelik izlenimlerini geçen yıl kaleme aldığı Fransa Türkleri Tarihi adlı kitabıyla da “Fransa Türkiye Edebiyat Ödülü”ne layık görüldü.

Büyük çoğunluğu 1960 yıllarının sonundan itibaren Anadolu’dan giden işçi ve aileleri ve 1980’lerin başında giden siyasi ilticacılardan oluşan gurbetçilerin yaşamları, kimlik arayışları, iki ve üçüncü nesilin hayata bakışını irdeleyen ve kendilerine çizdikleri kaderi anlatacak olan Petek’in konferansından önce ise Fotoğraf Sanatçısı Ahmet Sel’in “Fransa’da Türkiye’nin Yüzleri” konulu fotoğraflarının gösterimi yapılacak. Türkçe olarak gerçekleşecek konferansa katılım ücretsiz gerçekleşecek.

Görüntünün olası içeriği: yazı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL