KÜLTÜR SANAT ÜST MANŞET

Meslek Hizmet Ödülü 40 yıllık Sedef Ustası’na

Foto Altı: Demet Özkeleş, Tolga Alanyalı, Mehmet Ağca İzmir Agora Rotary Kulübü bu yıl meslek hizmet ödülünü Gaziantep’li Sedefkar Mehmet Ağca’ya verdi. İzmir’in tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda 40 yıldır sedef kakma..

Meslek Hizmet Ödülü 40 yıllık Sedef Ustası’na

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, Mehmet Talat Şimdi dahil, ayakta duran insanlar ve iç mekan

Foto Altı: Demet Özkeleş, Tolga Alanyalı, Mehmet Ağca

İzmir Agora Rotary Kulübü bu yıl meslek hizmet ödülünü Gaziantep’li Sedefkar Mehmet Ağca’ya verdi. İzmir’in tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda 40 yıldır sedef kakma sanatını icra eden Ağca ödülünü Swissotel Büyük Efes İzmir’de kulüp üyelerinin geniş katımlıyla düzenlenen törenle aldı.

Görüntünün olası içeriği: 23 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan

Agora Rotary Kulübü her yıl verdiği meslek ödülünü bu yıl yok olmaya yüz tutmuş bir sanat dalının Türkiye’deki sayılı temsilcilerinden Sedefkar Mehmet Ağca’ya takdim etti. Mesleğe çok küçük yaşta başlayan Gaziantep’li Sedef Ustası Ağca ödülünü, Kulüp Başkanı Tolga Alanyalı ve 10. Grup Kulüpleri Başkan Yardımcısı Demet Özkeleş’in elinden aldı.

Fotoğraf açıklaması yok.

Sedefkar Mehmet Ağca, midye ve istiridye gibi deniz canlılarının kabuklarının iç yüzeylerinde bulunan kısımdan oluşan sedefin Osmanlı dönemine ait bin yıllık bir sanat olduğunu dile getirerek, takı, hediyelik eşya, dekorasyonda kullanılan bu sanatın ülkemizde hobi olarak yapılmasının yanı sıra tekrar popüler hale getirilerek hak ettiği değeri görmesi gerektiğini ifade etti.

Görüntünün olası içeriği: masa ve iç mekan

Kulüp Başkanı Tolga Alanyalı ise, mesleğinde başarıları ile toplumsal gelişime önemli katkı sağlayan meslek sahiplerine takdim ettikleri bu ödülü bu yıl Kemeraltı’nda 40 yıldır mesleğini icra eden Sedef Ustası Mehmet Ağca’ya vermekten büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek, “Agora Rotary Kulübü olarak daha önceki senelerde minyatür sanatçısı Arya Kamalı ’ya, Köy Enstitüleri hakkında yaptığı araştırmalar ve Yeni Kuşak Köy Enstitüleri üzerindeki çalışmaları ile Prof Dr. Kemal Kocabaş ‘a ve eski pikap ve radyo tamircisi Üzeyir Gültekin’e meslek ödülü vermiştik. Farklı ve sıra dışı mesleklere kendilerini adamış meslek erbaplarından seçtiğimiz ödül törenimizde bu yıl unutulmaya yüz tutmuş, Sedefkarlık mesleğinde yükselmiş sayın Mehmet Ağca kulübümüz tarafından bu ödüle layık görüldü. Kendisine bu mesleğe katmış olduğu değerden dolayı çok teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Fotoğraf açıklaması yok.

Ödül töreni Mehmet Ağca’nın teşekkür konuşması ile sona erdi.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL