EKONOMİ ÜST MANŞET

Işınsu Kestelli: “Ekonomi Yönetimi yüzde 5’lik büyüme hedefinde kararlı görünüyor”

İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, Merkez Bankası’nın faiz kararını değerlendirdi: Dünyada küresel risklerin yükseldiği bir dönem yaşıyoruz. Korona virüs başta olmak üzere küresel büyüme oranlarını aşağı yönlü etkileyecek riskler..

Işınsu Kestelli: “Ekonomi Yönetimi yüzde 5’lik büyüme hedefinde kararlı görünüyor”

İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, Merkez Bankası’nın faiz kararını değerlendirdi:

Işınsu Kestelli

Dünyada küresel risklerin yükseldiği bir dönem yaşıyoruz. Korona virüs başta olmak üzere küresel büyüme oranlarını aşağı yönlü etkileyecek riskler artıyor. Türkiye’de 2019 yılı, ekonomide dengelenmenin sağlandığı bir yıl oldu.

Ekonomi Yönetimi, yüzde 5’lik 2020 büyüme hedefinin yakalanması konusunda kararlı görünüyor. Merkez Bankası’nın da böyle bir iklimde tedrici faiz indirimleri ile bu süreci desteklemeye kararlı olduğu mesajını verdi.

Faiz, yüzde 10.75’e indi. Yüzde 8.2’lik 2020 enflasyon hedefini dikkate alınca bu 50 baz puanlık indirim, marj içinde görünüyor.

Burada kritik iki konu cari açık ve enflasyon. Finansman imkanlarının, yeni döviz talebine yol açacak tüketimi körüklemek yerine sürdürülebilir büyümeye imkan verecek üretim ve yatırıma kanalize edilmesinin doğru olacağını düşünüyoruz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL