BELEDİYE HABERLERİ SPOR ÜST MANŞET

190 deve Torbalı’da arenaya indi

Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde bir gelenek haline gelen, 60 değişik yerde yapılan deve güreşlerinin “Bölgenin en büyük organizasyonu” olarak ünlenen Torbalı Deve Güreşleri Festivalinde Aydın, Manisa, Balıkesir, Muğla, Antalya..

190 deve Torbalı’da arenaya indi

Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde bir gelenek haline gelen, 60 değişik yerde yapılan deve güreşlerinin “Bölgenin en büyük organizasyonu” olarak ünlenen Torbalı Deve Güreşleri Festivalinde Aydın, Manisa, Balıkesir, Muğla, Antalya ve Çanakkale bölgelerinden 190 devenin katılımıyla gerçekleşti.

190 pehlivan devesi 4 yıl aradan sonra Torbalı Belediyesi tarafından düzenlenen festivalde kıran kırana mücadele etti. Yaklaşık 30 bin güreş severin takip ettiği festivalde, binlerce vatandaş hem güreş özlemini giderdi hem de sıcak havanın tadını çıkardı. Öte yandan festivale çevre ilçe belediye başkanlarının yanı sıra CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız da katıldı.

4 YIL ARADAN SONRA GERÇEKLEŞTİ
Torbalı’da ilk olarak yine Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur tarafından düzenlenen ‘Deve Güreşi Festivali’ 4 yıl aradan sonra yeniden düzenlendi. İlçe ve bölge halkının en büyük eğlencelerinden olan, tarihi ve kültürel öğelerin yaşatıldığı festival organizasyon olarak tam not aldı. Bölgenin yanı sıra Antalya ve Çanakkale gibi şehirlerden pehlivan develerin boy gösterdiği festival renkli görüntülere sahne oldu. 190 devenin katıldığı, farklı kupalar için güreşlerin gerçekleştiği festivale 30 bin kişi katıldı. Özbey Mahallesi’nde bulunan Arena’da gerçekleşen festivalin komite başkanlığını tecrübesiyle bilinen Mehmet Kurt üstlendi. Her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü festivale Torbalı Belediyesi vatandaşı ücretsiz taşıdı. Kurulan stantlarda alışveriş yapma fırsatı da bulan vatandaşlar, güzel havanın tadını yaktıkları mangallarla çıkardı.

UYGUR: DEVECİLİK TORBALI’DA AYRI ANLAM İFADE EDİYOR

Festivalde yoğun ilgi ile karşılaşan Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur, “Devecilik kültürü ve deve güreşleri için Torbalı ayrı bir anlam ifade etmektedir. 4 yıldır ilçede çeşitli gerekçelerle bu organizasyon yapılmıyordu. Göreve gelir gelmez, bu özlemi gidermek için gerekli çalışmalara başladık. Katılımın yoğun olması bizi sevindirdi. Geçmişi yüz yıllar öncesine dayanan bir geleneği hala yaşatabiliyor olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Kültürümüzde olan benzer etkinlikleri, gelenekleri yaşatmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL