KÜLTÜR SANAT ÜST MANŞET

Hemşeriler Haftası Sempozyumu resim sergisi

AÜ Atatürk Konferans Salonu’nda Hemşeriler Haftası Sempozyumu gerçekleşti. Hemşireler, sempozyumun yanı sıra resim sergisi de düzenledi. AÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Günpınar, “Sağlık hizmeti bir ekip işi. Bu ekibin en..

Hemşeriler Haftası Sempozyumu resim sergisi

AÜ Atatürk Konferans Salonu’nda Hemşeriler Haftası Sempozyumu gerçekleşti. Hemşireler, sempozyumun yanı sıra resim sergisi de düzenledi. AÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Günpınar, “Sağlık hizmeti bir ekip işi. Bu ekibin en önemli üyesi hemşirelerdir” dedi

AÜ Atatürk Konferans Salonu’nda, Hemşireler Haftası Sempozyumu gerçekleşti. Hemşirelerin ne kadar meşakkatli ve zor bir görev üstlendiğini göz önünde bulundurmak ve ne kadar kutsal bir görev olduğunu belirtmek amacıyla yapılan bu program, AÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Günpınar,  AÜ Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sebahat Gözüm, Türk Hemşireler Derneği Antalya Şube Başkanı Şükran Çiloğlu Ünal, İl Sağlık Müdürlüğü Vekili ve Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. Mehmet Akdağ ve birçok hemşire ve protokolün katılımıyla düzenlendi. AÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Ankara’da olduğundan dolayı sempozyuma katılamadı. Hemşerilere, hiçbir zaman zor şartlar altında görev yapsalar bile gururlarını kaybetmemesi gerektiğini kaydeden İl Sağlık Müdürlüğü Vekili ve Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. Mehmet Akdağ, “Zor şartlar altında gece gündüz demeden yoğun bir tempoda çalışan bir kurumuz. Bu anlamlı törende siz çok değerli hemşeri arkadaşlarımla bir arada bulunduğumuz için de teşekkür ediyorum. Hemşerilik, ilgi ve becerinin buluştuğu bir sanat gibi işlendiği içinde sevgi ve hoşgörünün barındığı çok özel bilim ve sanat dalıdır. Sağlığın korunması ve iyileştirilmesinde görev yapan siz değerli hemşerilerimizin gerek çalışma koşulları gerekse öz hakları bakımından bir an önce iyileştirilmesi gereken konuların ve sorunların olduğunun farkındayız. Gece gündüz demeden süren çalışma saatleri, iş tanımsızlığı yetersizliği nedeniyle uzun süreli mücadele eden bir görev tanımlarımız olmaktadır. Biliyoruz ki hemşirelik mesleğinin hakkettiği gelişimi sağlamak için öncelikle akademisyenlerimize, yönetici hemşerilerimize ve siz uygulayıcı hemşerilerimizi büyük görev düşmektedir. İşimizin zor olduğunun farkındayız. Sizler de bu koşullara rağmen isteğinizi kaybetmeyin. Çok kutsal bir meslek üyesi olduğunuzu, farklı gururlarınızı görevinizde yaşayın ve yaşatın” ifadelerine yer verdi.

“BİR EKİP İŞİ”

Sağlık sektörünün bir ekipten oluştuğunu ve bu ekibin en önemli üyeleri hemşireler olduğunu kaydeden AÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Günpınar, “Sağlık hizmeti bir ekip işi. Bu ekibin en önemli üyesi hemşirelerdir. Çok zor, meşakkatli, uğraştırıcı ama çok da kutsal bir görev yürütüyorsunuz. Buna rağmen de nitelikli bir hemşireye ihtiyaç var. Akdeniz Üniversitesi olarak da biz şu anlamda çok şanslıyız. 24 fakültemiz var. Bu 24 fakültenin hepsi kendi alanında çok iyidir. Ama bazı fakülteler, 24 fakülte dinamik, yol gösterici örnektir. Fakültemiz bu anlamda üniversitenin en önde gelen fakültelerin başında. Bunu neye dayanarak söylüyorum, her fakültenin 3 ana görevi vardır. Birincisi hizmet üretmek, ikincisi eğitim yapmak, üçüncüsü ise araştırma. Zaten fakültenin yaptığı hizmetler göz önünde. Bu anlamda ben öğrencilerimize çok farklı olduklarını dile getirmek istiyorum. Çok nitelikli bir fakültedeler. Örnek bir fakültede eğitim alıyorlar” şeklinde konuştu. Öte yandan modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale’in bugün doğum günü olduğunu belirten Türk Hemşireler Derneği Antalya Şube Başkanı Şükran Çiloğlu Ünal, “Modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs, 1974 yılından bu yana Dünya Hemşireler Günü̈ olarak kutlanmaktadır. Bu anlamlı, özel ve önemli günde dünyada ve ülkemizde, hemşireliğe ve sağlık hizmetlerine ilişkin sorunlar ve gelişimler yoğun bir bicimde tartışılmakta ve paylaşılmaktadır. Uluslararası Hemşireler Konseyi her yıl olduğu gibi bu yılda, tüm hemşirelerin tek ses olması için ortak bir tema belirlemiştir. Dünya hemşirelerinin 2019 yılı ülkemizde de pek çok kurum Hemşireler Günü̈ programlarına bu temayı ele almıştır. Toplumumuzun hak ettiği güvenli ve nitelikli bakımın garantisi, sağlık hizmeti sunan ekibin içinde yaklaşık 170 bin kişi ile en büyük çoğunluğu oluşturan hemşirelerdir. Ancak, nitelikli bakımın olmazsa olmazı, gerçek anlamda hem hizmeti alan toplumu, hem de hizmeti sunan biz hemşireleri gerçek anlamda bütünleştiren ve doyuran bir sağlık sistemidir” diye konuştu. AÜ Hemşirelik Fakültesi’nden Öğretim Üyesi Dr. Leyla Muslu, Uluslararası Hemşirelik Konfederasyonu 2019 yılı temasını sundu. Müzik Öğretmeni Cansu Cimri’nin yan flüt dinletisinin ardından, sempozyum son buldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL