EKONOMİ ÜST MANŞET

Antalya esnafına hal müjdesi

Daha önce Antalya Hal Hakem Heyeti tarafından hal çıkış parası adı altında toplanan 10 TL’nin bundan böyle alınmamasına ilişkin kararı üzerine Büyükşehir Belediyesi’nin Antalya 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne açtığı dava..

Antalya esnafına hal müjdesi

Daha önce Antalya Hal Hakem Heyeti tarafından hal çıkış parası adı altında toplanan 10 TL’nin bundan böyle alınmamasına ilişkin kararı üzerine Büyükşehir Belediyesi’nin Antalya 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne açtığı dava ret oldu. Kararı Antalya Semt Pazarcılar Odası Başkanı İsmail Öz, “Müjde” diye duyurdu

Antalya Hal Hakem Heyeti daha önce Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Hal çıkış ücreti olan 10 lirayı almaması yönünde karar almıştı.  Bu kararı hiçe sayan Büyükşehir Belediyesi bir yandan para toplamaya devam etmiş, bir yandan da para toplamaya devam etmek için Antalya 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne dava açmıştı.  Antalya 2. Asliye Ticaret Mahkemesi, Büyükşehir’in açtığı davaya ret kararı verdi.  Özellikle pazarcı esnafını sıkıntıya sokan bu paranın alınmaması için mücadele veren Antalya Semt Pazarcılar Odası Başkanı İsmail Öz, kararı sosyal medya üzerinden duyurdu. Antalya Semt Pazarcılar Odası Başkanı İsmail Öz, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Müjde, müjde, müjde. Türkiye’mizde bir ilki daha başardık. Antalya 2. Asliye Ticaret Mahkemesi ‘Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne hal çıkış ücreti alamazsın’ dedi. Daha önce Antalya Hal Hakem Heyetinden Antalya Büyükşehir Belediyesinin Hal çıkış ücreti olan 10 lira alınamayacağı kararını vermişti. Bu kararı Büyükşehir Belediyesi Antalya 2. Asliye Ticaret Mahkemesine dava açtı. Dava bugün sonuçlandı. Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı itirazı mahkeme ret etti. Antalya Pazarcı esnafımıza ve Türkiye’de ki tüm pazarcı esnaflarımıza hayırlı olsun.”

EMSAL KARAR

Öte yandan bu para Türkiye genelinde hallerde toplanıyor. Bir esnaf aylık ortalama 400 TL gibi bir bedeli ödüyor. Bu kararın ardından emsal bir karar olarak kabul edecek olan çok sayıda odanın, benzer kararlar alınması için Hal Hakem Heyet’lerine başvuruda bulunmaları bekleniyor. 10 TL’nin anlamsız bir şekilde verildiğini belirten pazarcı esnafı, “Yıllardır bu parayı sormadan veriyoruz. Odamıza hakkımızı savunduğu için çok teşekkür ederiz” dediler.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL