Share

Sokak hayvanlarını tedavi etmek isteyen Fevzi Uyar, 71 yaşında veteriner oldu

Sokak hayvanlarının tedavilerini yapmak için 2 yıl önce başladığı üniversiteden mezun olan emekli öğretmen Fevzi Uyar, “Artık birçok müdahaleyi kendim yapabiliyorum” dedi.

Samsun da sokak hayvanlarını tedavi etmek isteyen Fevzi Uyar, 71 yaşında veteriner oldu #10

Samsun’da 42 yıl görev yaptıktan sonra emekli olan Biyoloji Öğretmeni Fevzi Uyar, kendini sokak hayvanlarına adadı.

Samsun da sokak hayvanlarını tedavi etmek isteyen Fevzi Uyar, 71 yaşında veteriner oldu #9

Yılandere ve Gürgendağ mevkiinde belirlediği noktalarda sokak hayvanlarını atık tavuk parçaları ve kuru mama ile besleyen Uyar, sayıları bine yaklaşan sokak köpeğini beslemeye çalışıyor.

Samsun da sokak hayvanlarını tedavi etmek isteyen Fevzi Uyar, 71 yaşında veteriner oldu #1

Uyar, hayvanseverlerle birlikte her ay 10 tona yakın tavuk kemiği ile kuru mama temin ederek günlük kamyonetiyle dağıtım yapıyor. Uyar’ı gören köpekler, kamyonetin peşine takılıyor, besleniyor.

Samsun da sokak hayvanlarını tedavi etmek isteyen Fevzi Uyar, 71 yaşında veteriner oldu #2

LABORANT VETERİNER SAĞLIK OKUDU

Sokak hayvanlarının tedavilerini de yapmak isteyen Uyar, 69 yaşında başladığı Anadolu Üniversitesi Laborant Veteriner Sağlık Bölümü’nden bu yıl mezun oldu.

Samsun da sokak hayvanlarını tedavi etmek isteyen Fevzi Uyar, 71 yaşında veteriner oldu #8

Beslediği hayvanları tedavi etmeye de başlayan Uyar, aşılarını yapıyor, yaralarını pansuman ediyor. Okuduğu bölümü 4 yıla tamamlamayı hedefleyen Uyar, çevresinde sokak hayvanlarının dedesi olarak tanınıyor.

Samsun da sokak hayvanlarını tedavi etmek isteyen Fevzi Uyar, 71 yaşında veteriner oldu #3

‘HARIL HARIL DERS ÇALIŞTIM’

Yaklaşık 5 yıldır sokak hayvanları için mücadele ettiğini söyleyen Uyar, “İlk başladığımızda küçük çaplı bir mücadeleydi fakat zaman mücadelemiz büyüdü. Ayda 8-10 ton mama dağıtır hale geldik. Bazı şeyleri beceriyor olsam da, bir eksiklik hissediyordum. Kızımın da teşvikiyle, hayvan sevgimi okullu hale getirmek istedim. Kızım Adalet Bölümü okudu ben de Laborant Veteriner Bölümü’nü seçtim. 69 yaşında başladım bu bölüme ve harıl harıl ders çalışarak, 71 yaşında mezun oldum. Burada bazı köpeklerde çeşitli hastalıklar oluyordu. Uyuz, enfeksiyon kapma riski olan yaralarla karşı karşıya kalıyorduk. Elbette tedavi gerektiren canlarımızın hepsini veterinere götürüyoruz ama aşağı yukarı her hayvanseverin, veterinere 5-6 bin TL borcu birikmeye başlamıştı. ‘Acaba bazı müdahaleleri kendim de yapabilir miyim?’ diye düşünerek bu bölümü bitirdim. Çok şükür, iyi ki de bitirmişim” dedi.

Samsun da sokak hayvanlarını tedavi etmek isteyen Fevzi Uyar, 71 yaşında veteriner oldu #7

‘İNŞALLAH 4 YILA TAMAMLAYACAĞIM’

2 yıl okuduğu okulu 4 yıla tamamlamayı düşündüğünü söyleyen Uyar, “Yaşım gereği biraz dinlenmem gerekiyor ama öyle de bir niyetim var. Arkadaşlarımın çoğu bana, ‘dağdaki hayvanlara baktığın kadar bize baksana’ diye şaka yapıyorlar. Hepsi çok memnun oldu benim bu bölümü bitirmemden. ‘Boşver’ diyenler de oldu ama ne yapacaksınız, biz doğru bildiğimiz yoldan devam ediyoruz. Bugün bir hayvanımızın kulağı şişmişti. Enfeksiyon riski taşıyordu ve antibiyotik yapılması gerekiyordu. Pandemi sebebiyle Terme ilçesinde yaşıyorum ve sürekli gidip geliyorum. O nedenle gün aşırı da olsa antibiyotik yapmam gerekiyor. Ona da böyle bir müdahalede bulundum” diye konuştu.

Leave a Comment