TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 256.460
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 22.083
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 69
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.752
SAĞLIK

Kalın bağırsak hastalılarının tedavisi bu merkezde

İzmir’e Yeni Bir Merkez Yeni Bir Yaklaşım Kalın Bağırsak Hastalıklarının Tedavisi Bu Merkezde Kalın bağırsak ve rektum hastalıklarının cerrahi tedavisi, bu alanda özel uzmanlık gerektiren bir alan. Uzun yıllar Dokuz..

Kalın bağırsak hastalılarının tedavisi bu merkezde

İzmir’e Yeni Bir Merkez Yeni Bir Yaklaşım

Kalın Bağırsak Hastalıklarının Tedavisi Bu Merkezde

Kalın bağırsak ve rektum hastalıklarının cerrahi tedavisi, bu alanda özel uzmanlık gerektiren bir alan. Uzun yıllar Dokuz Eylül Üniversitesi’nde birlikte görev yapmış, kolorektal cerrahi ve proktoloji alanlarında deneyimli Genel Cerrahi Uzmanları Prof.Dr.Cem Terzi ve Prof.Dr. A.Emre Canda, İzmir Alsancak’ta “Kolorekral Cerrahi-KRC ” adıyla yeni bir merkez açtılar.

 Kolon ve rektum kanseri başta olmak üzere bağırsak hastalıkları, karın bölgesine sıçramış kanserler, karın içi sıcak kemoterapi (HİPEK)  ve hemoroid , fistül gibi anal bölge hastalıklarında hizmet sunuyorlar.

KRC  hekimleri Terzi ve Canda, akademik birikimleri ile tıpta yeni gelişmeleri yakından takip eden ve dünya literatürüne kendi deneyimleri ile katkıda bulunan, pek çok genç cerrah eğitmiş iki deneyimli cerrah.

Cerrahın deneyimi karmaşık  kanser ameliyatlarında hastanın sağkalımını etkileyen en önemli faktörlerden biri.  Bu nedenle deneyimli iki cerrahın birlikte çalışması hastalar açıdından çok yararlı bir durum.

Prof.Dr. Cem Terzi, KRC Merkezi’nin  genel cerrahi alanında dünyada bir üst ihtisas alanı olan kolorektal cerrahi ve proktoloji konusunda yetkin bir merkez olma hedefiyle kurulduğunu belirterek, “Ülkemizde bu alanda uzmanlaşmış cerrah sayısı sınırlı düzeyde. Meslektaşlarımızın, örneğin nüks rektum kanseri gibi kompleks hastalarını gönül rahatlığıyla yönlendirebilecekleri, hastaların kolon, rektum ve anüs alanlarında bir rahatsızlık yaşadıklarında güvenle başvurabilecekleri bir adres olmak ve biriktirdiğimiz deneyimleri ihtiyacı olan hastalarda uygulamak için bir araya geldik ve bu merkezi açtık” diye konuştu.

Yeni Yöntemler  Tedavi Şansı Artırıyor, Konfor Sağlanıyor’

Fotoğrafaltı: soldan sağa: Prof. Dr. Cem Terzi, Prof. Dr. Emre Canda

Prof. Dr. A.Emre Canda, birkaç yıl öncesine kadar kanserin karın bölgesine yayıldığında yapılacak pek fazla şey kalmadığı gözüyle bakılırken, gelişen tedavi seçenekleriyle hastaların yaşama tutunduğunu belirterek, şu bilgileri verdi: “Özellikle kolon, rektum, yumurtalık ve rahim kanserleri, karın bölgesine yayıldığında, ameliyatla bu bölgenin tümörden temizlenmesinin ardından, HİPEK dediğimiz sıcak kemoterapiyle yaşam şansını artabiliyor.

Ayrıca cerrahide, kapalı yani laparoskopik yöntemler, kalın bağırsak ameliyatlarında da giderek yaygınlaşıyor.

Özellikle kolon ve rektum kanserleri ve diverkülit, kabızlık, polip gibi diğer hastalıklarında kapalı ameliyatlar yani laparoskopik  cerrahi hastaların hızlı iyileşmesinde büyük rol oynuyor.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL