Share

Çifte Kayıt Sistemi için son tarih 30 Haziran

İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, 2002 yılından itibaren Tarım ve Orman Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu Çiftçi Kayıt Sistemine üreticilerimizin kaydolması ve kayıtlarını güncellemeleri için son başvuru tarihi 30 Haziran 2020 olarak belirlendiğini söyledi.

Müdür Mustafa Özen, “Bakanlığımızca çiftçilerimize verilen tarımsal destekleme, teşvik ve hibe projelerine başvurabilmek, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince verilen düşük faizli kredilerden yaralanabilmek ve TARSİM ürün sigortası yaptırabilmek için ÇKS kaydı zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca tarımsal ürünlerin pazarlama imkânlarını arttıracak, tüketiciye de makul fiyatlardan tarımsal ürünlerin ulaşmasını sağlayacak, alıcı ve satıcıyı bir araya getirerek tarımsal üretim ve ticarete ivme kazandıracak olan Dijital Tarım Pazarına katılabilmek için de üreticilerimizin ÇKS‘ye kayıtlı olmaları gerekiyor.” diye konuştu.

ÇKS’ye kayıtlılık bütün bunların yanında ülkemizin tarımsal planlamasının daha iyi yapılabilmesi için oldukça gerekli ve önemli olduğunun altını çizen Mustafa Özen, “Üreticilerimizin bu bilinçle 30 Haziran tarihini beklemeden ivedi olarak İlçe Müdürlüklerimize uğrayarak ÇKS kayıtlarını yaptırmalarını önemle rica ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Ülkemizi ve tüm dünyayı saran koronavirüs nedeniyle getirilen tedbirler kapsamında ÇKS’ye e-devlet üzerinden ön başvuru yapabilme imkânı da getirildiğini hatırlatan Müdür Özen, ancak ön başvuruyu yapan üreticilerimizin en geç 30 Haziran 2020 tarihine kadar evraklarını İlçe Müdürlüklerine ulaştırmaları gerektiğini bildirdi. Özen, “Kendileri çıkamayan çiftçilerimiz muhtarlar ya da birinci derece yakınları vasıtasıyla da evraklarını teslim edebilirler. ÇKS kaydını yaptıran üreticilerimiz de kayıtlı bilgilerini yine e-devlet uygulaması üzerinden sorgulayabilirler.” dedi.

 

Mustafa ÖZEN

İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü

Leave a Comment