TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 256.460
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 22.083
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 69
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.752
ASAYİŞ GÜNDEM SAĞLIK SON DAKİKA

Bingöl’de üst üste iki deprem: Halk büyük panik yaşadı

Dün 5.7 büyüklüğünde depremin meydana geldiği Bingöl Karlıova ilçesi, bu sabah da 5.6 büyüklüğünde depremle sallandı. Bingöl’ün yanı sıra çevre illerden de hissedilen depremde halk büyük panik yaşadı. Can ve..

Bingöl’de üst üste iki deprem: Halk büyük panik yaşadı

SON DAKİKA! Bingöl'de 5.9 büyüklüğünde korkutan depremDün 5.7 büyüklüğünde depremin meydana geldiği Bingöl Karlıova ilçesi, bu sabah da 5.6 büyüklüğünde depremle sallandı. Bingöl’ün yanı sıra çevre illerden de hissedilen depremde halk büyük panik yaşadı. Can ve mal kaybının olup olmadığının belirlenmesi için çalışma başlatıldı. Öte yandan bölgede saat 10.14’e kadar en büyüğü 3,9 olan 5 deprem oldu.

AFAD’tan yapılan açıklamada, 14.06.2020 tarihinde, saat 17.24’te merkez üssü Bingöl ili Karlıova ilçesi olan 5.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği bildirildi. Deprem sonrasında büyüklüğü 4’ün üzerinde 3 deprem yaşanmış olup, toplam 159 artçı deprem kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 15.06.2020 tarihi saat 09.51’de yine Bingöl ili Karlıova ilçesinde 5.6 büyüklüğünde bir deprem daha yaşanmıştır. Yaşanan bu deprem Erzurum, Erzincan ve Tunceli illerinde de hissedilmiştir. Devam eden saha çalışmalarında, şu ana kadar olumsuz bir durumla karşılaşılmamıştır.

Bingöl Adaklı İlçesi Sevkar Köyü ve Karlıova İlçesi Kaynarpınar Köyü’nden gelen ihbarlarda bazı evlerde kısmi hasar meydana gelmiş olup tarama faaliyetleri devam etmektedir.

Deprem bölgesinde AFAD koordinasyonundaki müdahale ve tarama çalışmaları devam etmektedir.

Depremden etkilenen ve tedavisi tamamlanan 16 vatandaşımız taburcu edilmiş olup, 11 vatandaşımızın tedavilerine devam edilmektedir. Bölgedeki çalışmalar için alana sevk edilen araç sayısı 104’e, personel sayısı ise 841’e çıkarılmıştır. Beslenme ihtiyacı için gönderilen sıcak yemek öğünü 6.500’e, haberleşmenin kolay sağlanması için gönderilen mobil baz istasyonu sayısı 7’ye yükseltilmiştir.

Barınmadan beslenmeye tüm temel ihtiyaçların karşılanması için bölgeye yardım malzemeleri sevk edilmektedir. İçişleri Bakanı Sn. Süleyman Soylu, beraberindeki AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu ile birlikte Bingöl’de çalışmaları yönetmektedir. İçişleri Bakan Yrd. Sn. İsmail Çataklı ise AFAD Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’ndeki çalışmaları koordine etmektedir.

İlgili Kurum ve Kuruluşların Saha Çalışmaları Devam Ediyor

Bölgedeki müdahale ve tarama faaliyetleri, AFAD koordinasyonunda ilgili tüm kurum ve kuruluşun çalışmalarıyla sürdürülmektedir. Çalışmalara, 116’sı AFAD personeli olmak üzere Sağlık Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı,  Jandarma, İtfaiye, Belediye, Türk Kızılay, özel sektör kuruluşları ve diğer STK’lardan toplam 841 personel ve 104 araç katılmaktadır.

Bölgeye 500.000 TL Acil Yardım Ödeneği Gönderildi

Başkanlığımızca, acil ihtiyaçların karşılanması amacıyla Bingöl Valiliği emrine 500.000 TL acil yardım ödeneği gönderilmiştir.

Barınma ve Beslenme İhtiyaçları Karşılanıyor

AFAD bölgesel lojistik destek depolarından, depremden etkilenen bölgelere yatak, battaniye, yastık çarşaf seti ile mutfak setleri sevk edilmiştir. Böylece alana toplam 1.602 çadır, 3.248 yatak, 3.300 yastık çarşaf seti ile 2.052 mutfak seti gönderilmiştir. Ayrıca Türk Kızılay tarafından, bölgeye 6.500 kişilik sıcak yemek, 1.000 kumanya ve 5.000 kişilik sahra mutfak kiti gönderilmiştir.

Depremden Etkilenenlere Psikolojik ve Sosyolojik Destek

Depremden etkilenen vatandaşların beslenme ve barınma gibi temel ihtiyaçlarının yanında, psikolojik ve sosyolojik ihtiyaçları da karşılanmaktadır. Bingöl Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nden 16 sosyal hizmet uzmanı, psikolog ve sosyolog, vatandaşlarla birebir destek görüşmeler yapmak üzere bölgede çalışmaktadır.

Hasar Tespit Çalışmaları Başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hasar tespit çalışmalarını gerçekleştirmek üzere 60 personel görevlendirilmiştir.

Gelişmeler, AFAD tarafından 7 / 24 takip edilmektedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL