Share

Özlem Kalmaz’dan organik sertifikalı malzeme tekniğiyle resimler

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta

Bulvar Art Project’de “35 İzmirli ressam ” resim sergisinde yer alan sanatçı Özlem Kalmaz organik sertifikalı malzeme kullanarak yaptığı resmini “Dönüşüm” adıyla sergiledi.

Resim, sanatseverler ve akademik çevrelerce beğeni kazandı. Resimde organik malzemeler kullanarak yaptığı tekniği ile ilgili olarak Özlem Kalmaz, bu tekniğin Türkiye’de hatta dünyada ilgiyle karşılanacağına inanıyor.
Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve iç mekan
Gıdada alışkın olduğumuz organik sertifikalı ürünler artık resim sanatının oluşumuna da malzeme görevi yapacak.

Organik yani sağlıklı ürünler neden sanatta da olmasın diyerek harekete geçtiğini belirten Özlem Kalmaz, “Farklı bir yaklaşımla çevre bilincini, doğayı, insan sağlığını desteklemek istedim.

Bu fikrin telif hakkını aldım. Amacım organik sertifikalı ürünlerle çalışan, organik sanat akımına göre çalışan sanatçıların gelecekte kurmak istediğim vakfa bağışta bulunarak destek olmalarını hayal ediyorum.

Vakıf eğitim amaçlı olacak ve kimsesiz çocuklara ve gençlere destek olurken organik resim sanatını geliştirmeye de hizmet edecek” ifadelerini kullandı.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, iç mekan

Organik sertifikalı ürünlerle yaptığı resimlerinde kimyasal içerikli boya kullanmayan ve kimyasallardan uzak durduğunu belirten Özlem Kalmaz, “Kumaş ve iplik ve benzer malzemeler organik sertifikalı.

Çayın ve kahvenin kendi rengi. Demlenmiş çayın ve organik kahvenin fırçayla buluşmasıyla ortaya çıkan resmimde bir kadın figürünü kullandım” diye konuştu.

KADINLARLA İLGİLİ SORUNSALA DİKKAT ÇEKTİ

Fotoğraf açıklaması yok.

Kadın temasıyla da dönüşümü anlatırken, yaptığı resmi yorumlamasını istediğimiz Özlem Kalmaz, “Aslında bunu biz ressamlar izleyicilere bırakmayı tercih ederiz.

Mesela orada kadının yüzünün bir tarafı flu bir tarafı belirginleşmiş bir dönüşüme doğru gidiyor. Dikiş izleri kadının kalbinin üzerinde. Yaralarını dikiyor orada. Kadının psikolojik şiddetten aydınlığa çıkışını yansıtmaya çalıştım.

Kadın küflenmiş bir limonun içinde yer alıyor ama sıyrılıyor bundan, aydınlığa doğru. Psikolojik baskı gören kadının aydınlığa çıkışını resmettim.

RESİMDE YENİ BİR YAKLAŞIM
Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yakın çekim
Sanatçı Özlem Kalmaz kullandığı tekniği şöyle açıkladı :

“Benim yaptığım çalışmalarım illede bir yere dayandırılmak istenirse kolaj bağlamında Dada’ya sembol bağlamında sembolist akıma, kısacası modern sanat şemsiyesi altında bağlantısı en güçlü olan Dada ve Sembolizm olsa bile modern sanat çerçevesi altında diğer akımlarla da ilişkisi olabilir.

Çalışmalarımı çok sınırlayan bir sanatçı değilim. İllede bir sınır, bir kalıp çerçevesinde olmayı tercih eden birisi değilim. Organik sertifikalı ve organik ürünlerde organiğin farkındalığını, sağlık açısından yararları vurgulanarak ve özellikle de kimyasal olan boyalarla sağlığımız resim yaparken etkilenirken sertifikalı organik malzemeler bunun da önüne geçer.

Ekolojiye, dünya çevre bilimine katkı sağlar ve insanları özendirerek bilinçlendirir. Sanat yoluyla insan sağlığına ve çevre bilincine katkı sağlar. Organik sertifikalı olan temin ettiğim tüm malzemelerle tuval, tuval dışı heykel, rölyef gibi sanatsal üretimlerde kullanıyorum. Organik resim esprisi günümüz ekolojik dengesizlik içerisinde sanatsal bir protest yaklaşımı denilebilir.

Günümüzde gıda sektöründe doğal ve organik ve hatta organik sertifikalı ayırımı yapılıyorken sanatta neden olmasın. Amacım burada günümüzün önemli bir tartışma konusu olan organik mi değil mi sorunsalına sanatı da katmak. Organik sanat bir mesaj verecek olursa doğayı tekrar sevdirme yönünde olabilir.

Bu da insanın kendi doğasına tekrar dönüşünü vurgulamaya çalışıyor. Böylelikle yaygınlaşmasını, organik sanat hareketliliğiyle sağlamasını istiyorum.

Türkiye ‘de tek organik sertifikalı ürünler fuarı EKOLOJİ İzmir Fuarında ayrıca görev almam beni bu düşünce temelinde resim ve heykel sanatına teşvik etti. Bu organik üretim kampanyasına bir sanatçı olarak sanatsal üretimim ile katılmak istedim.

Bununda sanat alanında yeni bir vizyon yarattığına ve ilgi göreceğine inanıyorum. Tarihsel süreç bir çok sanat akımına şahitlik yaptı. Bunlardan birisi de neden organik sanat akımı olmasın.

Ekspresyonizm neden Almanya’da doğdu?Çünkü orada savaş vardı. Savaş insanoğlunun en korkunç ve çirkin buluşudur. Dolayısıyla Ekspresyonistler bu gidişatı protesto ederken insanı deforme edip çirkinleştirmişlerdir.

Ekspresyonizm nasıl savaş nedeniyle çıktıysa organik sanatta günümüzde iklimi bozan, tohumla oynayan, organik üretimi alt üst eden bir anlayışa karşı bir protesto şeklinde organik üretim hareketliliği varsa sanatsal davranış olarak da buna bir tepki sergiliyorum.

Zararlı kimyasalların karşıtı olarak organik doğmuştur. Örneğin romantizmin doğuş nedeni endüstriye karşı kaybedilen doğayı yeniden sevdirmektir. Her şey sonuçta karşıtı ile vardır. Organik olmayanın karşısında organik duruş sergilenir.

Çalışmalarımda temadan ziyade organik teknik vurgulanmaktadır. Yeri gelmişken kadın temasında organik teknikle işledim. Non figüratif bir yaklaşımda da bu tekniği uygulayabiliriz.

Fakat tanıdık nesneleri kullanmam insanların ilgisini daha çok çekeceğinden kullandım. Toplumda bir çok problemin çözüm aracı sanat olmuştur.

Çünkü sanatın dili çok etkilidir. Örneğin Tolstoy’u en uçtaki bir materyalistle; yine en uçtaki bir idealist beğeniyorsa bu onun sanat gücünden kaynaklanır.

35 İzmirli Ressam Sergisi Bulvar Art Project, Gazi Bulvarı no.95 K.5 MÜNİR BİRSEL PLAZA 2, İZMİR adresinde 12 Mart’a kadar gezilebilir.

Özlem Kalmaz kimdir?
İzmir’de doğdu.
2002’de Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalından mezun oldu. Lisans eğitiminden sonra bir süre  İngiltere’de yaşadı. Yüksek Lisansını 2018 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı, Resim-İş Öğretmenliği programında tamamladı.
Halen Yaşar Üniversitesi’nde Sanat ve Tasarım Bölümünde doktora öğrenimini sürdürmektedir.

 

.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta

Leave a Comment